Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jota ei ole sovitettu
  2. sellainen, joka ei sovita

Taivutusmuodot

MonikkosovittamattomatMonikkosovittamattomani
MonikkosovittamattomasiMonikkosovittamattomamme
MonikkosovittamattomanneMonikkosovittamattomansa
GenetiivisovittamattomanGenetiivisovittamattomani
GenetiivisovittamattomasiGenetiivisovittamattomamme
GenetiivisovittamattomanneGenetiivisovittamattomansa
Monikon genetiivisovittamattomienMonikon genetiivisovittamattomieni
Monikon genetiivisovittamattomiesiMonikon genetiivisovittamattomiemme
Monikon genetiivisovittamattomienneMonikon genetiivisovittamattomiensa
PartitiivisovittamatontaPartitiivisovittamatontani
PartitiivisovittamatontasiPartitiivisovittamatontamme
PartitiivisovittamatontannePartitiivisovittamatontaan
PartitiivisovittamatontansaMonikon partitiivisovittamattomia
Monikon partitiivisovittamattomianiMonikon partitiivisovittamattomiasi
Monikon partitiivisovittamattomiammeMonikon partitiivisovittamattomianne
Monikon partitiivisovittamattomiaanMonikon partitiivisovittamattomiansa
InessiivisovittamattomassaInessiivisovittamattomassani
InessiivisovittamattomassasiInessiivisovittamattomassamme
InessiivisovittamattomassanneInessiivisovittamattomassaan
InessiivisovittamattomassansaMonikon inessiivisovittamattomissa
Monikon inessiivisovittamattomissaniMonikon inessiivisovittamattomissasi
Monikon inessiivisovittamattomissammeMonikon inessiivisovittamattomissanne
Monikon inessiivisovittamattomissaanMonikon inessiivisovittamattomissansa
ElatiivisovittamattomastaElatiivisovittamattomastani
ElatiivisovittamattomastasiElatiivisovittamattomastamme
ElatiivisovittamattomastanneElatiivisovittamattomastaan
ElatiivisovittamattomastansaMonikon elatiivisovittamattomista
Monikon elatiivisovittamattomistaniMonikon elatiivisovittamattomistasi
Monikon elatiivisovittamattomistammeMonikon elatiivisovittamattomistanne
Monikon elatiivisovittamattomistaanMonikon elatiivisovittamattomistansa
IllatiivisovittamattomaanIllatiivisovittamattomaani
IllatiivisovittamattomaasiIllatiivisovittamattomaamme
IllatiivisovittamattomaanneIllatiivisovittamattomaansa
Monikon illatiivisovittamattomiinMonikon illatiivisovittamattomiini
Monikon illatiivisovittamattomiisiMonikon illatiivisovittamattomiimme
Monikon illatiivisovittamattomiinneMonikon illatiivisovittamattomiinsa
AdessiivisovittamattomallaAdessiivisovittamattomallani
AdessiivisovittamattomallasiAdessiivisovittamattomallamme
AdessiivisovittamattomallanneAdessiivisovittamattomallaan
AdessiivisovittamattomallansaMonikon adessiivisovittamattomilla
Monikon adessiivisovittamattomillaniMonikon adessiivisovittamattomillasi
Monikon adessiivisovittamattomillammeMonikon adessiivisovittamattomillanne
Monikon adessiivisovittamattomillaanMonikon adessiivisovittamattomillansa
AblatiivisovittamattomaltaAblatiivisovittamattomaltani
AblatiivisovittamattomaltasiAblatiivisovittamattomaltamme
AblatiivisovittamattomaltanneAblatiivisovittamattomaltaan
AblatiivisovittamattomaltansaMonikon ablatiivisovittamattomilta
Monikon ablatiivisovittamattomiltaniMonikon ablatiivisovittamattomiltasi
Monikon ablatiivisovittamattomiltammeMonikon ablatiivisovittamattomiltanne
Monikon ablatiivisovittamattomiltaanMonikon ablatiivisovittamattomiltansa
AllatiivisovittamattomalleAllatiivisovittamattomalleni
AllatiivisovittamattomallesiAllatiivisovittamattomallemme
AllatiivisovittamattomallenneAllatiivisovittamattomalleen
AllatiivisovittamattomallensaMonikon allatiivisovittamattomille
Monikon allatiivisovittamattomilleniMonikon allatiivisovittamattomillesi
Monikon allatiivisovittamattomillemmeMonikon allatiivisovittamattomillenne
Monikon allatiivisovittamattomilleenMonikon allatiivisovittamattomillensa
EssiivisovittamattomanaEssiivisovittamattomanani
EssiivisovittamattomanasiEssiivisovittamattomanamme
EssiivisovittamattomananneEssiivisovittamattomanaan
EssiivisovittamattomanansaMonikon essiivisovittamattomina
Monikon essiivisovittamattominaniMonikon essiivisovittamattominasi
Monikon essiivisovittamattominammeMonikon essiivisovittamattominanne
Monikon essiivisovittamattominaanMonikon essiivisovittamattominansa
TranslatiivisovittamattomaksiTranslatiivisovittamattomakseni
TranslatiivisovittamattomaksesiTranslatiivisovittamattomaksemme
TranslatiivisovittamattomaksenneTranslatiivisovittamattomakseen
TranslatiivisovittamattomaksensaMonikon translatiivisovittamattomiksi
Monikon translatiivisovittamattomikseniMonikon translatiivisovittamattomiksesi
Monikon translatiivisovittamattomiksemmeMonikon translatiivisovittamattomiksenne
Monikon translatiivisovittamattomikseenMonikon translatiivisovittamattomiksensa
Monikon instruktiivisovittamattominAbessiivisovittamattomatta
AbessiivisovittamattomattaniAbessiivisovittamattomattasi
AbessiivisovittamattomattammeAbessiivisovittamattomattanne
AbessiivisovittamattomattaanAbessiivisovittamattomattansa
Monikon abessiivisovittamattomittaMonikon abessiivisovittamattomittani
Monikon abessiivisovittamattomittasiMonikon abessiivisovittamattomittamme
Monikon abessiivisovittamattomittanneMonikon abessiivisovittamattomittaan
Monikon abessiivisovittamattomittansaMonikon komitatiivisovittamattomine
Monikon komitatiivisovittamattomineniMonikon komitatiivisovittamattominesi
Monikon komitatiivisovittamattominemmeMonikon komitatiivisovittamattominenne
Monikon komitatiivisovittamattomineenMonikon komitatiivisovittamattominensa
Monikon akkusatiivisovittamattomatMonikon akkusatiivisovittamattomani
Monikon akkusatiivisovittamattomasiMonikon akkusatiivisovittamattomamme
Monikon akkusatiivisovittamattomanneMonikon akkusatiivisovittamattomansa
AkkusatiivisovittamattomaniAkkusatiivisovittamattomasi
AkkusatiivisovittamattomammeAkkusatiivisovittamattomanne
Akkusatiivisovittamattomansa