Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Substantiivi

  1. pahastua-verbistä muodostettu teonnimi

Taivutusmuodot

MonikkopahastumisetGenetiivipahastumisen
Monikon genetiivipahastumistenMonikon genetiivipahastumisien
PartitiivipahastumistaMonikon partitiivipahastumisia
InessiivipahastumisessaMonikon inessiivipahastumisissa
ElatiivipahastumisestaMonikon elatiivipahastumisista
IllatiivipahastumiseenMonikon illatiivipahastumisiin
AdessiivipahastumisellaMonikon adessiivipahastumisilla
AblatiivipahastumiseltaMonikon ablatiivipahastumisilta
AllatiivipahastumiselleMonikon allatiivipahastumisille
EssiivipahastumisenaMonikon essiivipahastumisina
TranslatiivipahastumiseksiMonikon translatiivipahastumisiksi
Monikon instruktiivipahastumisinAbessiivipahastumisetta
Monikon abessiivipahastumisittaMonikon akkusatiivipahastumiset