| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Monikko | pahastumiset | Genetiivi | pahastumisen |
| Monikon genetiivi | pahastumisten | Monikon genetiivi | pahastumisien |
| Partitiivi | pahastumista | Monikon partitiivi | pahastumisia |
| Inessiivi | pahastumisessa | Monikon inessiivi | pahastumisissa |
| Elatiivi | pahastumisesta | Monikon elatiivi | pahastumisista |
| Illatiivi | pahastumiseen | Monikon illatiivi | pahastumisiin |
| Adessiivi | pahastumisella | Monikon adessiivi | pahastumisilla |
| Ablatiivi | pahastumiselta | Monikon ablatiivi | pahastumisilta |
| Allatiivi | pahastumiselle | Monikon allatiivi | pahastumisille |
| Essiivi | pahastumisena | Monikon essiivi | pahastumisina |
| Translatiivi | pahastumiseksi | Monikon translatiivi | pahastumisiksi |
| Monikon instruktiivi | pahastumisin | Abessiivi | pahastumisetta |
| Monikon abessiivi | pahastumisitta | Monikon akkusatiivi | pahastumiset |