Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
sodden
kuvaannollinen
Taivutusmuodot
Monikko
umpihumalaiset
Monikko
umpihumalaiseni
Monikko
umpihumalaisesi
Monikko
umpihumalaisemme
Monikko
umpihumalaisenne
Monikko
umpihumalaisensa
Genetiivi
umpihumalaisen
Genetiivi
umpihumalaiseni
Genetiivi
umpihumalaisesi
Genetiivi
umpihumalaisemme
Genetiivi
umpihumalaisenne
Genetiivi
umpihumalaisensa
Monikon genetiivi
umpihumalaisten
Monikon genetiivi
umpihumalaisien
Monikon genetiivi
umpihumalaisteni
Monikon genetiivi
umpihumalaisieni
Monikon genetiivi
umpihumalaistesi
Monikon genetiivi
umpihumalaisiesi
Monikon genetiivi
umpihumalaistemme
Monikon genetiivi
umpihumalaisiemme
Monikon genetiivi
umpihumalaistenne
Monikon genetiivi
umpihumalaisienne
Monikon genetiivi
umpihumalaistensa
Monikon genetiivi
umpihumalaisiensa
Partitiivi
umpihumalaista
Partitiivi
umpihumalaistani
Partitiivi
umpihumalaistasi
Partitiivi
umpihumalaistamme
Partitiivi
umpihumalaistanne
Partitiivi
umpihumalaistaan
Partitiivi
umpihumalaistansa
Monikon partitiivi
umpihumalaisia
Monikon partitiivi
umpihumalaisiani
Monikon partitiivi
umpihumalaisiasi
Monikon partitiivi
umpihumalaisiamme
Monikon partitiivi
umpihumalaisianne
Monikon partitiivi
umpihumalaisiaan
Monikon partitiivi
umpihumalaisiansa
Inessiivi
umpihumalaisessa
Inessiivi
umpihumalaisessani
Inessiivi
umpihumalaisessasi
Inessiivi
umpihumalaisessamme
Inessiivi
umpihumalaisessanne
Inessiivi
umpihumalaisessaan
Inessiivi
umpihumalaisessansa
Monikon inessiivi
umpihumalaisissa
Monikon inessiivi
umpihumalaisissani
Monikon inessiivi
umpihumalaisissasi
Monikon inessiivi
umpihumalaisissamme
Monikon inessiivi
umpihumalaisissanne
Monikon inessiivi
umpihumalaisissaan
Monikon inessiivi
umpihumalaisissansa
Elatiivi
umpihumalaisesta
Elatiivi
umpihumalaisestani
Elatiivi
umpihumalaisestasi
Elatiivi
umpihumalaisestamme
Elatiivi
umpihumalaisestanne
Elatiivi
umpihumalaisestaan
Elatiivi
umpihumalaisestansa
Monikon elatiivi
umpihumalaisista
Monikon elatiivi
umpihumalaisistani
Monikon elatiivi
umpihumalaisistasi
Monikon elatiivi
umpihumalaisistamme
Monikon elatiivi
umpihumalaisistanne
Monikon elatiivi
umpihumalaisistaan
Monikon elatiivi
umpihumalaisistansa
Illatiivi
umpihumalaiseen
Illatiivi
umpihumalaiseeni
Illatiivi
umpihumalaiseesi
Illatiivi
umpihumalaiseemme
Illatiivi
umpihumalaiseenne
Illatiivi
umpihumalaiseensa
Monikon illatiivi
umpihumalaisiin
Monikon illatiivi
umpihumalaisiini
Monikon illatiivi
umpihumalaisiisi
Monikon illatiivi
umpihumalaisiimme
Monikon illatiivi
umpihumalaisiinne
Monikon illatiivi
umpihumalaisiinsa
Adessiivi
umpihumalaisella
Adessiivi
umpihumalaisellani
Adessiivi
umpihumalaisellasi
Adessiivi
umpihumalaisellamme
Adessiivi
umpihumalaisellanne
Adessiivi
umpihumalaisellaan
Adessiivi
umpihumalaisellansa
Monikon adessiivi
umpihumalaisilla
Monikon adessiivi
umpihumalaisillani
Monikon adessiivi
umpihumalaisillasi
Monikon adessiivi
umpihumalaisillamme
Monikon adessiivi
umpihumalaisillanne
Monikon adessiivi
umpihumalaisillaan
Monikon adessiivi
umpihumalaisillansa
Ablatiivi
umpihumalaiselta
Ablatiivi
umpihumalaiseltani
Ablatiivi
umpihumalaiseltasi
Ablatiivi
umpihumalaiseltamme
Ablatiivi
umpihumalaiseltanne
Ablatiivi
umpihumalaiseltaan
Ablatiivi
umpihumalaiseltansa
Monikon ablatiivi
umpihumalaisilta
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltani
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltasi
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltamme
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltanne
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltaan
Monikon ablatiivi
umpihumalaisiltansa
Allatiivi
umpihumalaiselle
Allatiivi
umpihumalaiselleni
Allatiivi
umpihumalaisellesi
Allatiivi
umpihumalaisellemme
Allatiivi
umpihumalaisellenne
Allatiivi
umpihumalaiselleen
Allatiivi
umpihumalaisellensa
Monikon allatiivi
umpihumalaisille
Monikon allatiivi
umpihumalaisilleni
Monikon allatiivi
umpihumalaisillesi
Monikon allatiivi
umpihumalaisillemme
Monikon allatiivi
umpihumalaisillenne
Monikon allatiivi
umpihumalaisilleen
Monikon allatiivi
umpihumalaisillensa
Essiivi
umpihumalaisena
Essiivi
umpihumalaisenani
Essiivi
umpihumalaisenasi
Essiivi
umpihumalaisenamme
Essiivi
umpihumalaisenanne
Essiivi
umpihumalaisenaan
Essiivi
umpihumalaisenansa
Monikon essiivi
umpihumalaisina
Monikon essiivi
umpihumalaisinani
Monikon essiivi
umpihumalaisinasi
Monikon essiivi
umpihumalaisinamme
Monikon essiivi
umpihumalaisinanne
Monikon essiivi
umpihumalaisinaan
Monikon essiivi
umpihumalaisinansa
Translatiivi
umpihumalaiseksi
Translatiivi
umpihumalaisekseni
Translatiivi
umpihumalaiseksesi
Translatiivi
umpihumalaiseksemme
Translatiivi
umpihumalaiseksenne
Translatiivi
umpihumalaisekseen
Translatiivi
umpihumalaiseksensa
Monikon translatiivi
umpihumalaisiksi
Monikon translatiivi
umpihumalaisikseni
Monikon translatiivi
umpihumalaisiksesi
Monikon translatiivi
umpihumalaisiksemme
Monikon translatiivi
umpihumalaisiksenne
Monikon translatiivi
umpihumalaisikseen
Monikon translatiivi
umpihumalaisiksensa
Monikon instruktiivi
umpihumalaisin
Abessiivi
umpihumalaisetta
Abessiivi
umpihumalaisettani
Abessiivi
umpihumalaisettasi
Abessiivi
umpihumalaisettamme
Abessiivi
umpihumalaisettanne
Abessiivi
umpihumalaisettaan
Abessiivi
umpihumalaisettansa
Monikon abessiivi
umpihumalaisitta
Monikon abessiivi
umpihumalaisittani
Monikon abessiivi
umpihumalaisittasi
Monikon abessiivi
umpihumalaisittamme
Monikon abessiivi
umpihumalaisittanne
Monikon abessiivi
umpihumalaisittaan
Monikon abessiivi
umpihumalaisittansa
Monikon komitatiivi
umpihumalaisine
Monikon komitatiivi
umpihumalaisineni
Monikon komitatiivi
umpihumalaisinesi
Monikon komitatiivi
umpihumalaisinemme
Monikon komitatiivi
umpihumalaisinenne
Monikon komitatiivi
umpihumalaisineen
Monikon komitatiivi
umpihumalaisinensa
Monikon akkusatiivi
umpihumalaiset
Monikon akkusatiivi
umpihumalaiseni
Monikon akkusatiivi
umpihumalaisesi
Monikon akkusatiivi
umpihumalaisemme
Monikon akkusatiivi
umpihumalaisenne
Monikon akkusatiivi
umpihumalaisensa
Akkusatiivi
umpihumalaiseni
Akkusatiivi
umpihumalaisesi
Akkusatiivi
umpihumalaisemme
Akkusatiivi
umpihumalaisenne
Akkusatiivi
umpihumalaisensa