Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.kuvaannollinen

Taivutusmuodot

MonikkoumpihumalaisetMonikkoumpihumalaiseni
MonikkoumpihumalaisesiMonikkoumpihumalaisemme
MonikkoumpihumalaisenneMonikkoumpihumalaisensa
GenetiiviumpihumalaisenGenetiiviumpihumalaiseni
GenetiiviumpihumalaisesiGenetiiviumpihumalaisemme
GenetiiviumpihumalaisenneGenetiiviumpihumalaisensa
Monikon genetiiviumpihumalaistenMonikon genetiiviumpihumalaisien
Monikon genetiiviumpihumalaisteniMonikon genetiiviumpihumalaisieni
Monikon genetiiviumpihumalaistesiMonikon genetiiviumpihumalaisiesi
Monikon genetiiviumpihumalaistemmeMonikon genetiiviumpihumalaisiemme
Monikon genetiiviumpihumalaistenneMonikon genetiiviumpihumalaisienne
Monikon genetiiviumpihumalaistensaMonikon genetiiviumpihumalaisiensa
PartitiiviumpihumalaistaPartitiiviumpihumalaistani
PartitiiviumpihumalaistasiPartitiiviumpihumalaistamme
PartitiiviumpihumalaistannePartitiiviumpihumalaistaan
PartitiiviumpihumalaistansaMonikon partitiiviumpihumalaisia
Monikon partitiiviumpihumalaisianiMonikon partitiiviumpihumalaisiasi
Monikon partitiiviumpihumalaisiammeMonikon partitiiviumpihumalaisianne
Monikon partitiiviumpihumalaisiaanMonikon partitiiviumpihumalaisiansa
InessiiviumpihumalaisessaInessiiviumpihumalaisessani
InessiiviumpihumalaisessasiInessiiviumpihumalaisessamme
InessiiviumpihumalaisessanneInessiiviumpihumalaisessaan
InessiiviumpihumalaisessansaMonikon inessiiviumpihumalaisissa
Monikon inessiiviumpihumalaisissaniMonikon inessiiviumpihumalaisissasi
Monikon inessiiviumpihumalaisissammeMonikon inessiiviumpihumalaisissanne
Monikon inessiiviumpihumalaisissaanMonikon inessiiviumpihumalaisissansa
ElatiiviumpihumalaisestaElatiiviumpihumalaisestani
ElatiiviumpihumalaisestasiElatiiviumpihumalaisestamme
ElatiiviumpihumalaisestanneElatiiviumpihumalaisestaan
ElatiiviumpihumalaisestansaMonikon elatiiviumpihumalaisista
Monikon elatiiviumpihumalaisistaniMonikon elatiiviumpihumalaisistasi
Monikon elatiiviumpihumalaisistammeMonikon elatiiviumpihumalaisistanne
Monikon elatiiviumpihumalaisistaanMonikon elatiiviumpihumalaisistansa
IllatiiviumpihumalaiseenIllatiiviumpihumalaiseeni
IllatiiviumpihumalaiseesiIllatiiviumpihumalaiseemme
IllatiiviumpihumalaiseenneIllatiiviumpihumalaiseensa
Monikon illatiiviumpihumalaisiinMonikon illatiiviumpihumalaisiini
Monikon illatiiviumpihumalaisiisiMonikon illatiiviumpihumalaisiimme
Monikon illatiiviumpihumalaisiinneMonikon illatiiviumpihumalaisiinsa
AdessiiviumpihumalaisellaAdessiiviumpihumalaisellani
AdessiiviumpihumalaisellasiAdessiiviumpihumalaisellamme
AdessiiviumpihumalaisellanneAdessiiviumpihumalaisellaan
AdessiiviumpihumalaisellansaMonikon adessiiviumpihumalaisilla
Monikon adessiiviumpihumalaisillaniMonikon adessiiviumpihumalaisillasi
Monikon adessiiviumpihumalaisillammeMonikon adessiiviumpihumalaisillanne
Monikon adessiiviumpihumalaisillaanMonikon adessiiviumpihumalaisillansa
AblatiiviumpihumalaiseltaAblatiiviumpihumalaiseltani
AblatiiviumpihumalaiseltasiAblatiiviumpihumalaiseltamme
AblatiiviumpihumalaiseltanneAblatiiviumpihumalaiseltaan
AblatiiviumpihumalaiseltansaMonikon ablatiiviumpihumalaisilta
Monikon ablatiiviumpihumalaisiltaniMonikon ablatiiviumpihumalaisiltasi
Monikon ablatiiviumpihumalaisiltammeMonikon ablatiiviumpihumalaisiltanne
Monikon ablatiiviumpihumalaisiltaanMonikon ablatiiviumpihumalaisiltansa
AllatiiviumpihumalaiselleAllatiiviumpihumalaiselleni
AllatiiviumpihumalaisellesiAllatiiviumpihumalaisellemme
AllatiiviumpihumalaisellenneAllatiiviumpihumalaiselleen
AllatiiviumpihumalaisellensaMonikon allatiiviumpihumalaisille
Monikon allatiiviumpihumalaisilleniMonikon allatiiviumpihumalaisillesi
Monikon allatiiviumpihumalaisillemmeMonikon allatiiviumpihumalaisillenne
Monikon allatiiviumpihumalaisilleenMonikon allatiiviumpihumalaisillensa
EssiiviumpihumalaisenaEssiiviumpihumalaisenani
EssiiviumpihumalaisenasiEssiiviumpihumalaisenamme
EssiiviumpihumalaisenanneEssiiviumpihumalaisenaan
EssiiviumpihumalaisenansaMonikon essiiviumpihumalaisina
Monikon essiiviumpihumalaisinaniMonikon essiiviumpihumalaisinasi
Monikon essiiviumpihumalaisinammeMonikon essiiviumpihumalaisinanne
Monikon essiiviumpihumalaisinaanMonikon essiiviumpihumalaisinansa
TranslatiiviumpihumalaiseksiTranslatiiviumpihumalaisekseni
TranslatiiviumpihumalaiseksesiTranslatiiviumpihumalaiseksemme
TranslatiiviumpihumalaiseksenneTranslatiiviumpihumalaisekseen
TranslatiiviumpihumalaiseksensaMonikon translatiiviumpihumalaisiksi
Monikon translatiiviumpihumalaisikseniMonikon translatiiviumpihumalaisiksesi
Monikon translatiiviumpihumalaisiksemmeMonikon translatiiviumpihumalaisiksenne
Monikon translatiiviumpihumalaisikseenMonikon translatiiviumpihumalaisiksensa
Monikon instruktiiviumpihumalaisinAbessiiviumpihumalaisetta
AbessiiviumpihumalaisettaniAbessiiviumpihumalaisettasi
AbessiiviumpihumalaisettammeAbessiiviumpihumalaisettanne
AbessiiviumpihumalaisettaanAbessiiviumpihumalaisettansa
Monikon abessiiviumpihumalaisittaMonikon abessiiviumpihumalaisittani
Monikon abessiiviumpihumalaisittasiMonikon abessiiviumpihumalaisittamme
Monikon abessiiviumpihumalaisittanneMonikon abessiiviumpihumalaisittaan
Monikon abessiiviumpihumalaisittansaMonikon komitatiiviumpihumalaisine
Monikon komitatiiviumpihumalaisineniMonikon komitatiiviumpihumalaisinesi
Monikon komitatiiviumpihumalaisinemmeMonikon komitatiiviumpihumalaisinenne
Monikon komitatiiviumpihumalaisineenMonikon komitatiiviumpihumalaisinensa
Monikon akkusatiiviumpihumalaisetMonikon akkusatiiviumpihumalaiseni
Monikon akkusatiiviumpihumalaisesiMonikon akkusatiiviumpihumalaisemme
Monikon akkusatiiviumpihumalaisenneMonikon akkusatiiviumpihumalaisensa
AkkusatiiviumpihumalaiseniAkkusatiiviumpihumalaisesi
AkkusatiiviumpihumalaisemmeAkkusatiiviumpihumalaisenne
Akkusatiiviumpihumalaisensa