| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| Substantiivit | |||
| 3. | leikkisä | ||
| Monikko | höpsöt | Monikko | höpsöni |
| Monikko | höpsösi | Monikko | höpsömme |
| Monikko | höpsönne | Monikko | höpsönsä |
| Genetiivi | höpsön | Genetiivi | höpsöni |
| Genetiivi | höpsösi | Genetiivi | höpsömme |
| Genetiivi | höpsönne | Genetiivi | höpsönsä |
| Monikon genetiivi | höpsöjen | Monikon genetiivi | höpsöjeni |
| Monikon genetiivi | höpsöjesi | Monikon genetiivi | höpsöjemme |
| Monikon genetiivi | höpsöjenne | Monikon genetiivi | höpsöjensä |
| Partitiivi | höpsöä | Partitiivi | höpsöäni |
| Partitiivi | höpsöäsi | Partitiivi | höpsöämme |
| Partitiivi | höpsöänne | Partitiivi | höpsöään |
| Partitiivi | höpsöänsä | Monikon partitiivi | höpsöjä |
| Monikon partitiivi | höpsöjäni | Monikon partitiivi | höpsöjäsi |
| Monikon partitiivi | höpsöjämme | Monikon partitiivi | höpsöjänne |
| Monikon partitiivi | höpsöjään | Monikon partitiivi | höpsöjänsä |
| Inessiivi | höpsössä | Inessiivi | höpsössäni |
| Inessiivi | höpsössäsi | Inessiivi | höpsössämme |
| Inessiivi | höpsössänne | Inessiivi | höpsössään |
| Inessiivi | höpsössänsä | Monikon inessiivi | höpsöissä |
| Monikon inessiivi | höpsöissäni | Monikon inessiivi | höpsöissäsi |
| Monikon inessiivi | höpsöissämme | Monikon inessiivi | höpsöissänne |
| Monikon inessiivi | höpsöissään | Monikon inessiivi | höpsöissänsä |
| Elatiivi | höpsöstä | Elatiivi | höpsöstäni |
| Elatiivi | höpsöstäsi | Elatiivi | höpsöstämme |
| Elatiivi | höpsöstänne | Elatiivi | höpsöstään |
| Elatiivi | höpsöstänsä | Monikon elatiivi | höpsöistä |
| Monikon elatiivi | höpsöistäni | Monikon elatiivi | höpsöistäsi |
| Monikon elatiivi | höpsöistämme | Monikon elatiivi | höpsöistänne |
| Monikon elatiivi | höpsöistään | Monikon elatiivi | höpsöistänsä |
| Illatiivi | höpsöön | Illatiivi | höpsööni |
| Illatiivi | höpsöösi | Illatiivi | höpsöömme |
| Illatiivi | höpsöönne | Illatiivi | höpsöönsä |
| Monikon illatiivi | höpsöihin | Monikon illatiivi | höpsöihini |
| Monikon illatiivi | höpsöihisi | Monikon illatiivi | höpsöihimme |
| Monikon illatiivi | höpsöihinne | Monikon illatiivi | höpsöihinsä |
| Adessiivi | höpsöllä | Adessiivi | höpsölläni |
| Adessiivi | höpsölläsi | Adessiivi | höpsöllämme |
| Adessiivi | höpsöllänne | Adessiivi | höpsöllään |
| Adessiivi | höpsöllänsä | Monikon adessiivi | höpsöillä |
| Monikon adessiivi | höpsöilläni | Monikon adessiivi | höpsöilläsi |
| Monikon adessiivi | höpsöillämme | Monikon adessiivi | höpsöillänne |
| Monikon adessiivi | höpsöillään | Monikon adessiivi | höpsöillänsä |
| Ablatiivi | höpsöltä | Ablatiivi | höpsöltäni |
| Ablatiivi | höpsöltäsi | Ablatiivi | höpsöltämme |
| Ablatiivi | höpsöltänne | Ablatiivi | höpsöltään |
| Ablatiivi | höpsöltänsä | Monikon ablatiivi | höpsöiltä |
| Monikon ablatiivi | höpsöiltäni | Monikon ablatiivi | höpsöiltäsi |
| Monikon ablatiivi | höpsöiltämme | Monikon ablatiivi | höpsöiltänne |
| Monikon ablatiivi | höpsöiltään | Monikon ablatiivi | höpsöiltänsä |
| Allatiivi | höpsölle | Allatiivi | höpsölleni |
| Allatiivi | höpsöllesi | Allatiivi | höpsöllemme |
| Allatiivi | höpsöllenne | Allatiivi | höpsölleen |
| Allatiivi | höpsöllensä | Monikon allatiivi | höpsöille |
| Monikon allatiivi | höpsöilleni | Monikon allatiivi | höpsöillesi |
| Monikon allatiivi | höpsöillemme | Monikon allatiivi | höpsöillenne |
| Monikon allatiivi | höpsöilleen | Monikon allatiivi | höpsöillensä |
| Essiivi | höpsönä | Essiivi | höpsönäni |
| Essiivi | höpsönäsi | Essiivi | höpsönämme |
| Essiivi | höpsönänne | Essiivi | höpsönään |
| Essiivi | höpsönänsä | Monikon essiivi | höpsöinä |
| Monikon essiivi | höpsöinäni | Monikon essiivi | höpsöinäsi |
| Monikon essiivi | höpsöinämme | Monikon essiivi | höpsöinänne |
| Monikon essiivi | höpsöinään | Monikon essiivi | höpsöinänsä |
| Translatiivi | höpsöksi | Translatiivi | höpsökseni |
| Translatiivi | höpsöksesi | Translatiivi | höpsöksemme |
| Translatiivi | höpsöksenne | Translatiivi | höpsökseen |
| Translatiivi | höpsöksensä | Monikon translatiivi | höpsöiksi |
| Monikon translatiivi | höpsöikseni | Monikon translatiivi | höpsöiksesi |
| Monikon translatiivi | höpsöiksemme | Monikon translatiivi | höpsöiksenne |
| Monikon translatiivi | höpsöikseen | Monikon translatiivi | höpsöiksensä |
| Monikon instruktiivi | höpsöin | Abessiivi | höpsöttä |
| Abessiivi | höpsöttäni | Abessiivi | höpsöttäsi |
| Abessiivi | höpsöttämme | Abessiivi | höpsöttänne |
| Abessiivi | höpsöttään | Abessiivi | höpsöttänsä |
| Monikon abessiivi | höpsöittä | Monikon abessiivi | höpsöittäni |
| Monikon abessiivi | höpsöittäsi | Monikon abessiivi | höpsöittämme |
| Monikon abessiivi | höpsöittänne | Monikon abessiivi | höpsöittään |
| Monikon abessiivi | höpsöittänsä | Monikon komitatiivi | höpsöine |
| Monikon komitatiivi | höpsöineni | Monikon komitatiivi | höpsöinesi |
| Monikon komitatiivi | höpsöinemme | Monikon komitatiivi | höpsöinenne |
| Monikon komitatiivi | höpsöineen | Monikon komitatiivi | höpsöinensä |
| Monikon akkusatiivi | höpsöt | Monikon akkusatiivi | höpsöni |
| Monikon akkusatiivi | höpsösi | Monikon akkusatiivi | höpsömme |
| Monikon akkusatiivi | höpsönne | Monikon akkusatiivi | höpsönsä |
| Akkusatiivi | höpsöni | Akkusatiivi | höpsösi |
| Akkusatiivi | höpsömme | Akkusatiivi | höpsönne |
| Akkusatiivi | höpsönsä |