Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
Substantiivit
3.leikkisä

Määritelmät

Adjektiivi

  1. hassu, hassuja puhuva, hassusti käyttäytyvä

Taivutusmuodot

MonikkohöpsötMonikkohöpsöni
MonikkohöpsösiMonikkohöpsömme
MonikkohöpsönneMonikkohöpsönsä
GenetiivihöpsönGenetiivihöpsöni
GenetiivihöpsösiGenetiivihöpsömme
GenetiivihöpsönneGenetiivihöpsönsä
Monikon genetiivihöpsöjenMonikon genetiivihöpsöjeni
Monikon genetiivihöpsöjesiMonikon genetiivihöpsöjemme
Monikon genetiivihöpsöjenneMonikon genetiivihöpsöjensä
PartitiivihöpsöäPartitiivihöpsöäni
PartitiivihöpsöäsiPartitiivihöpsöämme
PartitiivihöpsöännePartitiivihöpsöään
PartitiivihöpsöänsäMonikon partitiivihöpsöjä
Monikon partitiivihöpsöjäniMonikon partitiivihöpsöjäsi
Monikon partitiivihöpsöjämmeMonikon partitiivihöpsöjänne
Monikon partitiivihöpsöjäänMonikon partitiivihöpsöjänsä
InessiivihöpsössäInessiivihöpsössäni
InessiivihöpsössäsiInessiivihöpsössämme
InessiivihöpsössänneInessiivihöpsössään
InessiivihöpsössänsäMonikon inessiivihöpsöissä
Monikon inessiivihöpsöissäniMonikon inessiivihöpsöissäsi
Monikon inessiivihöpsöissämmeMonikon inessiivihöpsöissänne
Monikon inessiivihöpsöissäänMonikon inessiivihöpsöissänsä
ElatiivihöpsöstäElatiivihöpsöstäni
ElatiivihöpsöstäsiElatiivihöpsöstämme
ElatiivihöpsöstänneElatiivihöpsöstään
ElatiivihöpsöstänsäMonikon elatiivihöpsöistä
Monikon elatiivihöpsöistäniMonikon elatiivihöpsöistäsi
Monikon elatiivihöpsöistämmeMonikon elatiivihöpsöistänne
Monikon elatiivihöpsöistäänMonikon elatiivihöpsöistänsä
IllatiivihöpsöönIllatiivihöpsööni
IllatiivihöpsöösiIllatiivihöpsöömme
IllatiivihöpsöönneIllatiivihöpsöönsä
Monikon illatiivihöpsöihinMonikon illatiivihöpsöihini
Monikon illatiivihöpsöihisiMonikon illatiivihöpsöihimme
Monikon illatiivihöpsöihinneMonikon illatiivihöpsöihinsä
AdessiivihöpsölläAdessiivihöpsölläni
AdessiivihöpsölläsiAdessiivihöpsöllämme
AdessiivihöpsöllänneAdessiivihöpsöllään
AdessiivihöpsöllänsäMonikon adessiivihöpsöillä
Monikon adessiivihöpsöilläniMonikon adessiivihöpsöilläsi
Monikon adessiivihöpsöillämmeMonikon adessiivihöpsöillänne
Monikon adessiivihöpsöilläänMonikon adessiivihöpsöillänsä
AblatiivihöpsöltäAblatiivihöpsöltäni
AblatiivihöpsöltäsiAblatiivihöpsöltämme
AblatiivihöpsöltänneAblatiivihöpsöltään
AblatiivihöpsöltänsäMonikon ablatiivihöpsöiltä
Monikon ablatiivihöpsöiltäniMonikon ablatiivihöpsöiltäsi
Monikon ablatiivihöpsöiltämmeMonikon ablatiivihöpsöiltänne
Monikon ablatiivihöpsöiltäänMonikon ablatiivihöpsöiltänsä
AllatiivihöpsölleAllatiivihöpsölleni
AllatiivihöpsöllesiAllatiivihöpsöllemme
AllatiivihöpsöllenneAllatiivihöpsölleen
AllatiivihöpsöllensäMonikon allatiivihöpsöille
Monikon allatiivihöpsöilleniMonikon allatiivihöpsöillesi
Monikon allatiivihöpsöillemmeMonikon allatiivihöpsöillenne
Monikon allatiivihöpsöilleenMonikon allatiivihöpsöillensä
EssiivihöpsönäEssiivihöpsönäni
EssiivihöpsönäsiEssiivihöpsönämme
EssiivihöpsönänneEssiivihöpsönään
EssiivihöpsönänsäMonikon essiivihöpsöinä
Monikon essiivihöpsöinäniMonikon essiivihöpsöinäsi
Monikon essiivihöpsöinämmeMonikon essiivihöpsöinänne
Monikon essiivihöpsöinäänMonikon essiivihöpsöinänsä
TranslatiivihöpsöksiTranslatiivihöpsökseni
TranslatiivihöpsöksesiTranslatiivihöpsöksemme
TranslatiivihöpsöksenneTranslatiivihöpsökseen
TranslatiivihöpsöksensäMonikon translatiivihöpsöiksi
Monikon translatiivihöpsöikseniMonikon translatiivihöpsöiksesi
Monikon translatiivihöpsöiksemmeMonikon translatiivihöpsöiksenne
Monikon translatiivihöpsöikseenMonikon translatiivihöpsöiksensä
Monikon instruktiivihöpsöinAbessiivihöpsöttä
AbessiivihöpsöttäniAbessiivihöpsöttäsi
AbessiivihöpsöttämmeAbessiivihöpsöttänne
AbessiivihöpsöttäänAbessiivihöpsöttänsä
Monikon abessiivihöpsöittäMonikon abessiivihöpsöittäni
Monikon abessiivihöpsöittäsiMonikon abessiivihöpsöittämme
Monikon abessiivihöpsöittänneMonikon abessiivihöpsöittään
Monikon abessiivihöpsöittänsäMonikon komitatiivihöpsöine
Monikon komitatiivihöpsöineniMonikon komitatiivihöpsöinesi
Monikon komitatiivihöpsöinemmeMonikon komitatiivihöpsöinenne
Monikon komitatiivihöpsöineenMonikon komitatiivihöpsöinensä
Monikon akkusatiivihöpsötMonikon akkusatiivihöpsöni
Monikon akkusatiivihöpsösiMonikon akkusatiivihöpsömme
Monikon akkusatiivihöpsönneMonikon akkusatiivihöpsönsä
AkkusatiivihöpsöniAkkusatiivihöpsösi
AkkusatiivihöpsömmeAkkusatiivihöpsönne
Akkusatiivihöpsönsä