| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tuunaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tuunaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tuunaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tuunaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tuunaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tuunaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tuunasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tuunaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tuunaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tuunatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tuunatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tuunatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tuunatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tuunannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tuunannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tuunannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tuunannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tuunannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tuunannevat | | |