| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läksytän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | läksytät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | läksytämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | läksytätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | läksyttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läksytin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läksytit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läksytti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | läksytimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | läksytitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | läksyttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | läksyttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | läksytä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läksyttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | läksyttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | läksyttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | läksyttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | läksyttänevät |