| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | runollinen | ||
| 2. | |||
| 3. | |||
| Monikko | säkenöivät | Monikko | säkenöiväni |
| Monikko | säkenöiväsi | Monikko | säkenöivämme |
| Monikko | säkenöivänne | Monikko | säkenöivänsä |
| Genetiivi | säkenöivän | Genetiivi | säkenöiväni |
| Genetiivi | säkenöiväsi | Genetiivi | säkenöivämme |
| Genetiivi | säkenöivänne | Genetiivi | säkenöivänsä |
| Monikon genetiivi | säkenöivien | Monikon genetiivi | säkenöivieni |
| Monikon genetiivi | säkenöiviesi | Monikon genetiivi | säkenöiviemme |
| Monikon genetiivi | säkenöivienne | Monikon genetiivi | säkenöiviensä |
| Partitiivi | säkenöivää | Partitiivi | säkenöivääni |
| Partitiivi | säkenöivääsi | Partitiivi | säkenöiväämme |
| Partitiivi | säkenöiväänne | Partitiivi | säkenöiväänsä |
| Monikon partitiivi | säkenöiviä | Monikon partitiivi | säkenöiviäni |
| Monikon partitiivi | säkenöiviäsi | Monikon partitiivi | säkenöiviämme |
| Monikon partitiivi | säkenöiviänne | Monikon partitiivi | säkenöiviään |
| Monikon partitiivi | säkenöiviänsä | Inessiivi | säkenöivässä |
| Inessiivi | säkenöivässäni | Inessiivi | säkenöivässäsi |
| Inessiivi | säkenöivässämme | Inessiivi | säkenöivässänne |
| Inessiivi | säkenöivässään | Inessiivi | säkenöivässänsä |
| Monikon inessiivi | säkenöivissä | Monikon inessiivi | säkenöivissäni |
| Monikon inessiivi | säkenöivissäsi | Monikon inessiivi | säkenöivissämme |
| Monikon inessiivi | säkenöivissänne | Monikon inessiivi | säkenöivissään |
| Monikon inessiivi | säkenöivissänsä | Elatiivi | säkenöivästä |
| Elatiivi | säkenöivästäni | Elatiivi | säkenöivästäsi |
| Elatiivi | säkenöivästämme | Elatiivi | säkenöivästänne |
| Elatiivi | säkenöivästään | Elatiivi | säkenöivästänsä |
| Monikon elatiivi | säkenöivistä | Monikon elatiivi | säkenöivistäni |
| Monikon elatiivi | säkenöivistäsi | Monikon elatiivi | säkenöivistämme |
| Monikon elatiivi | säkenöivistänne | Monikon elatiivi | säkenöivistään |
| Monikon elatiivi | säkenöivistänsä | Illatiivi | säkenöivään |
| Illatiivi | säkenöivääni | Illatiivi | säkenöivääsi |
| Illatiivi | säkenöiväämme | Illatiivi | säkenöiväänne |
| Illatiivi | säkenöiväänsä | Monikon illatiivi | säkenöiviin |
| Monikon illatiivi | säkenöiviini | Monikon illatiivi | säkenöiviisi |
| Monikon illatiivi | säkenöiviimme | Monikon illatiivi | säkenöiviinne |
| Monikon illatiivi | säkenöiviinsä | Adessiivi | säkenöivällä |
| Adessiivi | säkenöivälläni | Adessiivi | säkenöivälläsi |
| Adessiivi | säkenöivällämme | Adessiivi | säkenöivällänne |
| Adessiivi | säkenöivällään | Adessiivi | säkenöivällänsä |
| Monikon adessiivi | säkenöivillä | Monikon adessiivi | säkenöivilläni |
| Monikon adessiivi | säkenöivilläsi | Monikon adessiivi | säkenöivillämme |
| Monikon adessiivi | säkenöivillänne | Monikon adessiivi | säkenöivillään |
| Monikon adessiivi | säkenöivillänsä | Ablatiivi | säkenöivältä |
| Ablatiivi | säkenöivältäni | Ablatiivi | säkenöivältäsi |
| Ablatiivi | säkenöivältämme | Ablatiivi | säkenöivältänne |
| Ablatiivi | säkenöivältään | Ablatiivi | säkenöivältänsä |
| Monikon ablatiivi | säkenöiviltä | Monikon ablatiivi | säkenöiviltäni |
| Monikon ablatiivi | säkenöiviltäsi | Monikon ablatiivi | säkenöiviltämme |
| Monikon ablatiivi | säkenöiviltänne | Monikon ablatiivi | säkenöiviltään |
| Monikon ablatiivi | säkenöiviltänsä | Allatiivi | säkenöivälle |
| Allatiivi | säkenöivälleni | Allatiivi | säkenöivällesi |
| Allatiivi | säkenöivällemme | Allatiivi | säkenöivällenne |
| Allatiivi | säkenöivälleen | Allatiivi | säkenöivällensä |
| Monikon allatiivi | säkenöiville | Monikon allatiivi | säkenöivilleni |
| Monikon allatiivi | säkenöivillesi | Monikon allatiivi | säkenöivillemme |
| Monikon allatiivi | säkenöivillenne | Monikon allatiivi | säkenöivilleen |
| Monikon allatiivi | säkenöivillensä | Essiivi | säkenöivänä |
| Essiivi | säkenöivänäni | Essiivi | säkenöivänäsi |
| Essiivi | säkenöivänämme | Essiivi | säkenöivänänne |
| Essiivi | säkenöivänään | Essiivi | säkenöivänänsä |
| Monikon essiivi | säkenöivinä | Monikon essiivi | säkenöivinäni |
| Monikon essiivi | säkenöivinäsi | Monikon essiivi | säkenöivinämme |
| Monikon essiivi | säkenöivinänne | Monikon essiivi | säkenöivinään |
| Monikon essiivi | säkenöivinänsä | Translatiivi | säkenöiväksi |
| Translatiivi | säkenöiväkseni | Translatiivi | säkenöiväksesi |
| Translatiivi | säkenöiväksemme | Translatiivi | säkenöiväksenne |
| Translatiivi | säkenöiväkseen | Translatiivi | säkenöiväksensä |
| Monikon translatiivi | säkenöiviksi | Monikon translatiivi | säkenöivikseni |
| Monikon translatiivi | säkenöiviksesi | Monikon translatiivi | säkenöiviksemme |
| Monikon translatiivi | säkenöiviksenne | Monikon translatiivi | säkenöivikseen |
| Monikon translatiivi | säkenöiviksensä | Monikon instruktiivi | säkenöivin |
| Abessiivi | säkenöivättä | Abessiivi | säkenöivättäni |
| Abessiivi | säkenöivättäsi | Abessiivi | säkenöivättämme |
| Abessiivi | säkenöivättänne | Abessiivi | säkenöivättään |
| Abessiivi | säkenöivättänsä | Monikon abessiivi | säkenöivittä |
| Monikon abessiivi | säkenöivittäni | Monikon abessiivi | säkenöivittäsi |
| Monikon abessiivi | säkenöivittämme | Monikon abessiivi | säkenöivittänne |
| Monikon abessiivi | säkenöivittään | Monikon abessiivi | säkenöivittänsä |
| Monikon komitatiivi | säkenöivine | Monikon komitatiivi | säkenöivineni |
| Monikon komitatiivi | säkenöivinesi | Monikon komitatiivi | säkenöivinemme |
| Monikon komitatiivi | säkenöivinenne | Monikon komitatiivi | säkenöivineen |
| Monikon komitatiivi | säkenöivinensä | Monikon akkusatiivi | säkenöivät |
| Monikon akkusatiivi | säkenöiväni | Monikon akkusatiivi | säkenöiväsi |
| Monikon akkusatiivi | säkenöivämme | Monikon akkusatiivi | säkenöivänne |
| Monikon akkusatiivi | säkenöivänsä | Akkusatiivi | säkenöiväni |
| Akkusatiivi | säkenöiväsi | Akkusatiivi | säkenöivämme |
| Akkusatiivi | säkenöivänne | Akkusatiivi | säkenöivänsä |