Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.runollinen
2.
3.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkosäkenöivätMonikkosäkenöiväni
MonikkosäkenöiväsiMonikkosäkenöivämme
MonikkosäkenöivänneMonikkosäkenöivänsä
GenetiivisäkenöivänGenetiivisäkenöiväni
GenetiivisäkenöiväsiGenetiivisäkenöivämme
GenetiivisäkenöivänneGenetiivisäkenöivänsä
Monikon genetiivisäkenöivienMonikon genetiivisäkenöivieni
Monikon genetiivisäkenöiviesiMonikon genetiivisäkenöiviemme
Monikon genetiivisäkenöivienneMonikon genetiivisäkenöiviensä
PartitiivisäkenöivääPartitiivisäkenöivääni
PartitiivisäkenöivääsiPartitiivisäkenöiväämme
PartitiivisäkenöiväännePartitiivisäkenöiväänsä
Monikon partitiivisäkenöiviäMonikon partitiivisäkenöiviäni
Monikon partitiivisäkenöiviäsiMonikon partitiivisäkenöiviämme
Monikon partitiivisäkenöiviänneMonikon partitiivisäkenöiviään
Monikon partitiivisäkenöiviänsäInessiivisäkenöivässä
InessiivisäkenöivässäniInessiivisäkenöivässäsi
InessiivisäkenöivässämmeInessiivisäkenöivässänne
InessiivisäkenöivässäänInessiivisäkenöivässänsä
Monikon inessiivisäkenöivissäMonikon inessiivisäkenöivissäni
Monikon inessiivisäkenöivissäsiMonikon inessiivisäkenöivissämme
Monikon inessiivisäkenöivissänneMonikon inessiivisäkenöivissään
Monikon inessiivisäkenöivissänsäElatiivisäkenöivästä
ElatiivisäkenöivästäniElatiivisäkenöivästäsi
ElatiivisäkenöivästämmeElatiivisäkenöivästänne
ElatiivisäkenöivästäänElatiivisäkenöivästänsä
Monikon elatiivisäkenöivistäMonikon elatiivisäkenöivistäni
Monikon elatiivisäkenöivistäsiMonikon elatiivisäkenöivistämme
Monikon elatiivisäkenöivistänneMonikon elatiivisäkenöivistään
Monikon elatiivisäkenöivistänsäIllatiivisäkenöivään
IllatiivisäkenöivääniIllatiivisäkenöivääsi
IllatiivisäkenöiväämmeIllatiivisäkenöiväänne
IllatiivisäkenöiväänsäMonikon illatiivisäkenöiviin
Monikon illatiivisäkenöiviiniMonikon illatiivisäkenöiviisi
Monikon illatiivisäkenöiviimmeMonikon illatiivisäkenöiviinne
Monikon illatiivisäkenöiviinsäAdessiivisäkenöivällä
AdessiivisäkenöivälläniAdessiivisäkenöivälläsi
AdessiivisäkenöivällämmeAdessiivisäkenöivällänne
AdessiivisäkenöivälläänAdessiivisäkenöivällänsä
Monikon adessiivisäkenöivilläMonikon adessiivisäkenöivilläni
Monikon adessiivisäkenöivilläsiMonikon adessiivisäkenöivillämme
Monikon adessiivisäkenöivillänneMonikon adessiivisäkenöivillään
Monikon adessiivisäkenöivillänsäAblatiivisäkenöivältä
AblatiivisäkenöivältäniAblatiivisäkenöivältäsi
AblatiivisäkenöivältämmeAblatiivisäkenöivältänne
AblatiivisäkenöivältäänAblatiivisäkenöivältänsä
Monikon ablatiivisäkenöiviltäMonikon ablatiivisäkenöiviltäni
Monikon ablatiivisäkenöiviltäsiMonikon ablatiivisäkenöiviltämme
Monikon ablatiivisäkenöiviltänneMonikon ablatiivisäkenöiviltään
Monikon ablatiivisäkenöiviltänsäAllatiivisäkenöivälle
AllatiivisäkenöivälleniAllatiivisäkenöivällesi
AllatiivisäkenöivällemmeAllatiivisäkenöivällenne
AllatiivisäkenöivälleenAllatiivisäkenöivällensä
Monikon allatiivisäkenöivilleMonikon allatiivisäkenöivilleni
Monikon allatiivisäkenöivillesiMonikon allatiivisäkenöivillemme
Monikon allatiivisäkenöivillenneMonikon allatiivisäkenöivilleen
Monikon allatiivisäkenöivillensäEssiivisäkenöivänä
EssiivisäkenöivänäniEssiivisäkenöivänäsi
EssiivisäkenöivänämmeEssiivisäkenöivänänne
EssiivisäkenöivänäänEssiivisäkenöivänänsä
Monikon essiivisäkenöivinäMonikon essiivisäkenöivinäni
Monikon essiivisäkenöivinäsiMonikon essiivisäkenöivinämme
Monikon essiivisäkenöivinänneMonikon essiivisäkenöivinään
Monikon essiivisäkenöivinänsäTranslatiivisäkenöiväksi
TranslatiivisäkenöiväkseniTranslatiivisäkenöiväksesi
TranslatiivisäkenöiväksemmeTranslatiivisäkenöiväksenne
TranslatiivisäkenöiväkseenTranslatiivisäkenöiväksensä
Monikon translatiivisäkenöiviksiMonikon translatiivisäkenöivikseni
Monikon translatiivisäkenöiviksesiMonikon translatiivisäkenöiviksemme
Monikon translatiivisäkenöiviksenneMonikon translatiivisäkenöivikseen
Monikon translatiivisäkenöiviksensäMonikon instruktiivisäkenöivin
AbessiivisäkenöivättäAbessiivisäkenöivättäni
AbessiivisäkenöivättäsiAbessiivisäkenöivättämme
AbessiivisäkenöivättänneAbessiivisäkenöivättään
AbessiivisäkenöivättänsäMonikon abessiivisäkenöivittä
Monikon abessiivisäkenöivittäniMonikon abessiivisäkenöivittäsi
Monikon abessiivisäkenöivittämmeMonikon abessiivisäkenöivittänne
Monikon abessiivisäkenöivittäänMonikon abessiivisäkenöivittänsä
Monikon komitatiivisäkenöivineMonikon komitatiivisäkenöivineni
Monikon komitatiivisäkenöivinesiMonikon komitatiivisäkenöivinemme
Monikon komitatiivisäkenöivinenneMonikon komitatiivisäkenöivineen
Monikon komitatiivisäkenöivinensäMonikon akkusatiivisäkenöivät
Monikon akkusatiivisäkenöiväniMonikon akkusatiivisäkenöiväsi
Monikon akkusatiivisäkenöivämmeMonikon akkusatiivisäkenöivänne
Monikon akkusatiivisäkenöivänsäAkkusatiivisäkenöiväni
AkkusatiivisäkenöiväsiAkkusatiivisäkenöivämme
AkkusatiivisäkenöivänneAkkusatiivisäkenöivänsä