| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | arkkitehtuuri | |
| 4. | ||
| Monikko | eteishallit | Genetiivi | eteishallin |
| Monikon genetiivi | eteishallien | Partitiivi | eteishallia |
| Monikon partitiivi | eteishalleja | Inessiivi | eteishallissa |
| Monikon inessiivi | eteishalleissa | Elatiivi | eteishallista |
| Monikon elatiivi | eteishalleista | Illatiivi | eteishalliin |
| Monikon illatiivi | eteishalleihin | Adessiivi | eteishallilla |
| Monikon adessiivi | eteishalleilla | Ablatiivi | eteishallilta |
| Monikon ablatiivi | eteishalleilta | Allatiivi | eteishallille |
| Monikon allatiivi | eteishalleille | Essiivi | eteishallina |
| Monikon essiivi | eteishalleina | Translatiivi | eteishalliksi |
| Monikon translatiivi | eteishalleiksi | Monikon instruktiivi | eteishallein |
| Abessiivi | eteishallitta | Monikon abessiivi | eteishalleitta |
| Monikon akkusatiivi | eteishallit |