| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaulitsen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kaulitset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaulitsee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kaulitsemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kaulitsette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kaulitsevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kaulitsivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kaulitsisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kaulitse | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaulitkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kaulitkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kaulitkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kaulitkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kaulinnevat | | |