| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tömistän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tömistät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tömistämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tömistätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tömistävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tömistin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tömistit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tömisti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tömistimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tömistitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tömistivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tömistäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tömistä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tömistäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tömistäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tömistäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tömistäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tömistänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tömistänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tömistänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tömistänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tömistänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tömistänevät |