| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | harvinainen | ||
| 3. | harvinainen | ||
| 4. | |||
| 5. | harvinainen | ||
| 6. | harvinainen | ||
| 7. | |||
| Adverbit | |||
| 8. | |||
| Prepositiot | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| Monikko | lävet | Genetiivi | läven |
| Monikon genetiivi | läpien | Partitiivi | läpeä |
| Monikon partitiivi | läpiä | Inessiivi | lävessä |
| Monikon inessiivi | lävissä | Elatiivi | lävestä |
| Monikon elatiivi | lävistä | Illatiivi | läpeen |
| Monikon illatiivi | läpiin | Adessiivi | lävellä |
| Monikon adessiivi | lävillä | Ablatiivi | läveltä |
| Monikon ablatiivi | läviltä | Allatiivi | lävelle |
| Monikon allatiivi | läville | Essiivi | läpenä |
| Monikon essiivi | läpinä | Translatiivi | läveksi |
| Monikon translatiivi | läviksi | Monikon instruktiivi | lävin |
| Abessiivi | lävettä | Monikon abessiivi | lävittä |
| Monikon akkusatiivi | lävet |