| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| 3. | puhekieli | ||
| Monikko | roskikset | Genetiivi | roskiksen |
| Monikon genetiivi | roskisten | Monikon genetiivi | roskiksien |
| Partitiivi | roskista | Monikon partitiivi | roskiksia |
| Inessiivi | roskiksessa | Monikon inessiivi | roskiksissa |
| Elatiivi | roskiksesta | Monikon elatiivi | roskiksista |
| Illatiivi | roskikseen | Monikon illatiivi | roskiksiin |
| Adessiivi | roskiksella | Monikon adessiivi | roskiksilla |
| Ablatiivi | roskikselta | Monikon ablatiivi | roskiksilta |
| Allatiivi | roskikselle | Monikon allatiivi | roskiksille |
| Essiivi | roskiksena | Monikon essiivi | roskiksina |
| Translatiivi | roskikseksi | Monikon translatiivi | roskiksiksi |
| Monikon instruktiivi | roskiksin | Abessiivi | roskiksetta |
| Monikon abessiivi | roskiksitta | Monikon akkusatiivi | roskikset |