Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Substantiivit
1.vanhahtava
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Kaspianmerestä itään nykyisin Intian ja Iranin alueella asuneisiin arjalaisiin liittyvä
  2. indoiranilaiseen kieliryhmään liittyvä

Substantiivi

  1. indoiranilaista kieltä puhuva

Taivutusmuodot

MonikkoindoiranilaisetMonikkoindoiranilaiseni
MonikkoindoiranilaisesiMonikkoindoiranilaisemme
MonikkoindoiranilaisenneMonikkoindoiranilaisensa
GenetiiviindoiranilaisenGenetiiviindoiranilaiseni
GenetiiviindoiranilaisesiGenetiiviindoiranilaisemme
GenetiiviindoiranilaisenneGenetiiviindoiranilaisensa
Monikon genetiiviindoiranilaistenMonikon genetiiviindoiranilaisien
Monikon genetiiviindoiranilaisteniMonikon genetiiviindoiranilaisieni
Monikon genetiiviindoiranilaistesiMonikon genetiiviindoiranilaisiesi
Monikon genetiiviindoiranilaistemmeMonikon genetiiviindoiranilaisiemme
Monikon genetiiviindoiranilaistenneMonikon genetiiviindoiranilaisienne
Monikon genetiiviindoiranilaistensaMonikon genetiiviindoiranilaisiensa
PartitiiviindoiranilaistaPartitiiviindoiranilaistani
PartitiiviindoiranilaistasiPartitiiviindoiranilaistamme
PartitiiviindoiranilaistannePartitiiviindoiranilaistaan
PartitiiviindoiranilaistansaMonikon partitiiviindoiranilaisia
Monikon partitiiviindoiranilaisianiMonikon partitiiviindoiranilaisiasi
Monikon partitiiviindoiranilaisiammeMonikon partitiiviindoiranilaisianne
Monikon partitiiviindoiranilaisiaanMonikon partitiiviindoiranilaisiansa
InessiiviindoiranilaisessaInessiiviindoiranilaisessani
InessiiviindoiranilaisessasiInessiiviindoiranilaisessamme
InessiiviindoiranilaisessanneInessiiviindoiranilaisessaan
InessiiviindoiranilaisessansaMonikon inessiiviindoiranilaisissa
Monikon inessiiviindoiranilaisissaniMonikon inessiiviindoiranilaisissasi
Monikon inessiiviindoiranilaisissammeMonikon inessiiviindoiranilaisissanne
Monikon inessiiviindoiranilaisissaanMonikon inessiiviindoiranilaisissansa
ElatiiviindoiranilaisestaElatiiviindoiranilaisestani
ElatiiviindoiranilaisestasiElatiiviindoiranilaisestamme
ElatiiviindoiranilaisestanneElatiiviindoiranilaisestaan
ElatiiviindoiranilaisestansaMonikon elatiiviindoiranilaisista
Monikon elatiiviindoiranilaisistaniMonikon elatiiviindoiranilaisistasi
Monikon elatiiviindoiranilaisistammeMonikon elatiiviindoiranilaisistanne
Monikon elatiiviindoiranilaisistaanMonikon elatiiviindoiranilaisistansa
IllatiiviindoiranilaiseenIllatiiviindoiranilaiseeni
IllatiiviindoiranilaiseesiIllatiiviindoiranilaiseemme
IllatiiviindoiranilaiseenneIllatiiviindoiranilaiseensa
Monikon illatiiviindoiranilaisiinMonikon illatiiviindoiranilaisiini
Monikon illatiiviindoiranilaisiisiMonikon illatiiviindoiranilaisiimme
Monikon illatiiviindoiranilaisiinneMonikon illatiiviindoiranilaisiinsa
AdessiiviindoiranilaisellaAdessiiviindoiranilaisellani
AdessiiviindoiranilaisellasiAdessiiviindoiranilaisellamme
AdessiiviindoiranilaisellanneAdessiiviindoiranilaisellaan
AdessiiviindoiranilaisellansaMonikon adessiiviindoiranilaisilla
Monikon adessiiviindoiranilaisillaniMonikon adessiiviindoiranilaisillasi
Monikon adessiiviindoiranilaisillammeMonikon adessiiviindoiranilaisillanne
Monikon adessiiviindoiranilaisillaanMonikon adessiiviindoiranilaisillansa
AblatiiviindoiranilaiseltaAblatiiviindoiranilaiseltani
AblatiiviindoiranilaiseltasiAblatiiviindoiranilaiseltamme
AblatiiviindoiranilaiseltanneAblatiiviindoiranilaiseltaan
AblatiiviindoiranilaiseltansaMonikon ablatiiviindoiranilaisilta
Monikon ablatiiviindoiranilaisiltaniMonikon ablatiiviindoiranilaisiltasi
Monikon ablatiiviindoiranilaisiltammeMonikon ablatiiviindoiranilaisiltanne
Monikon ablatiiviindoiranilaisiltaanMonikon ablatiiviindoiranilaisiltansa
AllatiiviindoiranilaiselleAllatiiviindoiranilaiselleni
AllatiiviindoiranilaisellesiAllatiiviindoiranilaisellemme
AllatiiviindoiranilaisellenneAllatiiviindoiranilaiselleen
AllatiiviindoiranilaisellensaMonikon allatiiviindoiranilaisille
Monikon allatiiviindoiranilaisilleniMonikon allatiiviindoiranilaisillesi
Monikon allatiiviindoiranilaisillemmeMonikon allatiiviindoiranilaisillenne
Monikon allatiiviindoiranilaisilleenMonikon allatiiviindoiranilaisillensa
EssiiviindoiranilaisenaEssiiviindoiranilaisenani
EssiiviindoiranilaisenasiEssiiviindoiranilaisenamme
EssiiviindoiranilaisenanneEssiiviindoiranilaisenaan
EssiiviindoiranilaisenansaMonikon essiiviindoiranilaisina
Monikon essiiviindoiranilaisinaniMonikon essiiviindoiranilaisinasi
Monikon essiiviindoiranilaisinammeMonikon essiiviindoiranilaisinanne
Monikon essiiviindoiranilaisinaanMonikon essiiviindoiranilaisinansa
TranslatiiviindoiranilaiseksiTranslatiiviindoiranilaisekseni
TranslatiiviindoiranilaiseksesiTranslatiiviindoiranilaiseksemme
TranslatiiviindoiranilaiseksenneTranslatiiviindoiranilaisekseen
TranslatiiviindoiranilaiseksensaMonikon translatiiviindoiranilaisiksi
Monikon translatiiviindoiranilaisikseniMonikon translatiiviindoiranilaisiksesi
Monikon translatiiviindoiranilaisiksemmeMonikon translatiiviindoiranilaisiksenne
Monikon translatiiviindoiranilaisikseenMonikon translatiiviindoiranilaisiksensa
Monikon instruktiiviindoiranilaisinAbessiiviindoiranilaisetta
AbessiiviindoiranilaisettaniAbessiiviindoiranilaisettasi
AbessiiviindoiranilaisettammeAbessiiviindoiranilaisettanne
AbessiiviindoiranilaisettaanAbessiiviindoiranilaisettansa
Monikon abessiiviindoiranilaisittaMonikon abessiiviindoiranilaisittani
Monikon abessiiviindoiranilaisittasiMonikon abessiiviindoiranilaisittamme
Monikon abessiiviindoiranilaisittanneMonikon abessiiviindoiranilaisittaan
Monikon abessiiviindoiranilaisittansaMonikon komitatiiviindoiranilaisine
Monikon komitatiiviindoiranilaisineniMonikon komitatiiviindoiranilaisinesi
Monikon komitatiiviindoiranilaisinemmeMonikon komitatiiviindoiranilaisinenne
Monikon komitatiiviindoiranilaisineenMonikon komitatiiviindoiranilaisinensa
KomparatiiviindoiranilaisempiSuperlatiiviindoiranilaisin
Monikon akkusatiiviindoiranilaisetMonikon akkusatiiviindoiranilaiseni
Monikon akkusatiiviindoiranilaisesiMonikon akkusatiiviindoiranilaisemme
Monikon akkusatiiviindoiranilaisenneMonikon akkusatiiviindoiranilaisensa
AkkusatiiviindoiranilaiseniAkkusatiiviindoiranilaisesi
AkkusatiiviindoiranilaisemmeAkkusatiiviindoiranilaisenne
Akkusatiiviindoiranilaisensa