Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈʋæːræ]
    • IPA: /'væː.ræ/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUK
3.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenCA
4.
5.
  • ÄäntäminenUK
6.
7.
8.
  • ÄäntäminenUS
9.
10.
11.
  • ÄäntäminenUS
12.
  • ÄäntäminenUS
13.
14.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
15.
  • ÄäntäminenUS
16.
17.
18.
19.baseball
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
Substantiivit
20.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUK
21.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenCA
22.tennis
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka poikkeaa suorasta eli on esimerkiksi mutkalla
  2. ei tarkoitettu, haluttu, toivottu, valittu
  3. eettisesti tuomittava
  4. paikkansapitämätön, epätosi
  5. väärennetty
  6. (pesäpallo, baseball) syötöstä: sääntöjen vastainen

Substantiivi

  1. (pesäpallo, baseball) väärä syöttö, sääntöjen vastainen syöttö

Esimerkit

  • Se on väärä puoli.
    • It is the wrong side.
  • Olla väärässä paikassa väärään aikaan
    • to be in the wrong place at the wrong time
  • Jos haetaan Kustaa IV:ttä, niin Napoleon IV on väärempi vastaus kuin Kustaa III.
    • If Gustav IV is sought after, Napoleon IV is a more incorrect answer than Gustav III.
  • Annetuista vastauksista, väärin on Napoleon IV, joka ei edes ollut Ruotsin kuninkaita.
    • Among the answers given, the most incorrect is Napoleon IV, who wasn't even one of the kings of Sweden.
  • väärä johtopäätös
    • illegitimate conclusion
  • väärä raha
    • counterfeit money
  • Onko tämä mennyt säilytyksessä vääräksi?
  • Tämä on väärä, eikä vastaa aiempaa valintaamme.
  • Viekää takaisin, tämä on väärä sohva.
  • Kiistatta hänen tekonsa oli väärä.
  • Tieto on täysin väärä.
  • Tyttäreni antoi aika monta väärää vastausta matematiikan kokeessa.

Taivutusmuodot

MonikkoväärätMonikkovääräni
MonikkovääräsiMonikkoväärämme
MonikkovääränneMonikkovääränsä
GenetiivivääränGenetiivivääräni
GenetiivivääräsiGenetiiviväärämme
GenetiivivääränneGenetiivivääränsä
Monikon genetiiviväärienMonikon genetiiviväärieni
Monikon genetiivivääriesiMonikon genetiivivääriemme
Monikon genetiiviväärienneMonikon genetiivivääriensä
PartitiiviväärääPartitiiviväärääni
PartitiiviväärääsiPartitiivivääräämme
PartitiivivääräännePartitiivivääräänsä
Monikon partitiivivääriäMonikon partitiivivääriäni
Monikon partitiivivääriäsiMonikon partitiivivääriämme
Monikon partitiivivääriänneMonikon partitiivivääriään
Monikon partitiivivääriänsäInessiiviväärässä
InessiiviväärässäniInessiiviväärässäsi
InessiiviväärässämmeInessiiviväärässänne
InessiiviväärässäänInessiiviväärässänsä
Monikon inessiiviväärissäMonikon inessiiviväärissäni
Monikon inessiiviväärissäsiMonikon inessiiviväärissämme
Monikon inessiiviväärissänneMonikon inessiiviväärissään
Monikon inessiiviväärissänsäElatiiviväärästä
ElatiiviväärästäniElatiiviväärästäsi
ElatiiviväärästämmeElatiiviväärästänne
ElatiiviväärästäänElatiiviväärästänsä
Monikon elatiivivääristäMonikon elatiivivääristäni
Monikon elatiivivääristäsiMonikon elatiivivääristämme
Monikon elatiivivääristänneMonikon elatiivivääristään
Monikon elatiivivääristänsäIllatiiviväärään
IllatiiviväärääniIllatiiviväärääsi
IllatiivivääräämmeIllatiivivääräänne
IllatiivivääräänsäMonikon illatiivivääriin
Monikon illatiivivääriiniMonikon illatiivivääriisi
Monikon illatiivivääriimmeMonikon illatiivivääriinne
Monikon illatiivivääriinsäAdessiiviväärällä
AdessiiviväärälläniAdessiiviväärälläsi
AdessiiviväärällämmeAdessiiviväärällänne
AdessiiviväärälläänAdessiiviväärällänsä
Monikon adessiiviväärilläMonikon adessiiviväärilläni
Monikon adessiiviväärilläsiMonikon adessiiviväärillämme
Monikon adessiiviväärillänneMonikon adessiiviväärillään
Monikon adessiiviväärillänsäAblatiiviväärältä
AblatiiviväärältäniAblatiiviväärältäsi
AblatiiviväärältämmeAblatiiviväärältänne
AblatiiviväärältäänAblatiiviväärältänsä
Monikon ablatiivivääriltäMonikon ablatiivivääriltäni
Monikon ablatiivivääriltäsiMonikon ablatiivivääriltämme
Monikon ablatiivivääriltänneMonikon ablatiivivääriltään
Monikon ablatiivivääriltänsäAllatiiviväärälle
AllatiiviväärälleniAllatiiviväärällesi
AllatiiviväärällemmeAllatiiviväärällenne
AllatiiviväärälleenAllatiiviväärällensä
Monikon allatiiviväärilleMonikon allatiiviväärilleni
Monikon allatiiviväärillesiMonikon allatiiviväärillemme
Monikon allatiiviväärillenneMonikon allatiiviväärilleen
Monikon allatiiviväärillensäEssiivivääränä
EssiivivääränäniEssiivivääränäsi
EssiivivääränämmeEssiivivääränänne
EssiivivääränäänEssiivivääränänsä
Monikon essiiviväärinäMonikon essiiviväärinäni
Monikon essiiviväärinäsiMonikon essiiviväärinämme
Monikon essiiviväärinänneMonikon essiiviväärinään
Monikon essiiviväärinänsäTranslatiivivääräksi
TranslatiivivääräkseniTranslatiivivääräksesi
TranslatiivivääräksemmeTranslatiivivääräksenne
TranslatiivivääräkseenTranslatiivivääräksensä
Monikon translatiivivääriksiMonikon translatiiviväärikseni
Monikon translatiivivääriksesiMonikon translatiivivääriksemme
Monikon translatiivivääriksenneMonikon translatiiviväärikseen
Monikon translatiivivääriksensäMonikon instruktiiviväärin
AbessiiviväärättäAbessiiviväärättäni
AbessiiviväärättäsiAbessiiviväärättämme
AbessiiviväärättänneAbessiiviväärättään
AbessiiviväärättänsäMonikon abessiiviväärittä
Monikon abessiiviväärittäniMonikon abessiiviväärittäsi
Monikon abessiiviväärittämmeMonikon abessiiviväärittänne
Monikon abessiiviväärittäänMonikon abessiiviväärittänsä
Monikon komitatiiviväärineMonikon komitatiiviväärineni
Monikon komitatiiviväärinesiMonikon komitatiiviväärinemme
Monikon komitatiiviväärinenneMonikon komitatiiviväärineen
Monikon komitatiiviväärinensäKomparatiiviväärempi
SuperlatiiviväärinMonikon akkusatiiviväärät
Monikon akkusatiivivääräniMonikon akkusatiivivääräsi
Monikon akkusatiiviväärämmeMonikon akkusatiivivääränne
Monikon akkusatiivivääränsäAkkusatiivivääräni
AkkusatiivivääräsiAkkusatiiviväärämme
AkkusatiivivääränneAkkusatiivivääränsä