| Käännös | |
|---|---|
| 1. | γάντι μποξ {n} (gánti box) |
| Monikko | nyrkkeilyhansikkaat | Genetiivi | nyrkkeilyhansikkaan |
| Monikon genetiivi | nyrkkeilyhansikkaiden | Monikon genetiivi | nyrkkeilyhansikkaitten |
| Partitiivi | nyrkkeilyhansikasta | Monikon partitiivi | nyrkkeilyhansikkaita |
| Inessiivi | nyrkkeilyhansikkaassa | Monikon inessiivi | nyrkkeilyhansikkaissa |
| Elatiivi | nyrkkeilyhansikkaasta | Monikon elatiivi | nyrkkeilyhansikkaista |
| Illatiivi | nyrkkeilyhansikkaaseen | Monikon illatiivi | nyrkkeilyhansikkaisiin |
| Adessiivi | nyrkkeilyhansikkaalla | Monikon adessiivi | nyrkkeilyhansikkailla |
| Ablatiivi | nyrkkeilyhansikkaalta | Monikon ablatiivi | nyrkkeilyhansikkailta |
| Allatiivi | nyrkkeilyhansikkaalle | Monikon allatiivi | nyrkkeilyhansikkaille |
| Essiivi | nyrkkeilyhansikkaana | Monikon essiivi | nyrkkeilyhansikkaina |
| Translatiivi | nyrkkeilyhansikkaaksi | Monikon translatiivi | nyrkkeilyhansikkaiksi |
| Monikon instruktiivi | nyrkkeilyhansikkain | Abessiivi | nyrkkeilyhansikkaatta |
| Monikon abessiivi | nyrkkeilyhansikkaitta | Monikon akkusatiivi | nyrkkeilyhansikkaat |