| Käännös | |
|---|---|
| 1. | zombi {m} |
| 2. | zombie {f} |
| Monikko | zombiet | Genetiivi | zombien |
| Monikon genetiivi | zombieiden | Monikon genetiivi | zombieitten |
| Partitiivi | zombieta | Monikon partitiivi | zombieita |
| Inessiivi | zombiessa | Monikon inessiivi | zombieissa |
| Elatiivi | zombiesta | Monikon elatiivi | zombieista |
| Illatiivi | zombieen | Monikon illatiivi | zombieihin |
| Adessiivi | zombiella | Monikon adessiivi | zombieilla |
| Ablatiivi | zombielta | Monikon ablatiivi | zombieilta |
| Allatiivi | zombielle | Monikon allatiivi | zombieille |
| Essiivi | zombiena | Monikon essiivi | zombieina |
| Translatiivi | zombieksi | Monikon translatiivi | zombieiksi |
| Monikon instruktiivi | zombiein | Abessiivi | zombietta |
| Monikon abessiivi | zombieitta | Monikon akkusatiivi | zombiet |