Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈsiːrɑ/
Käännös
Substantiivit
1.
2.

Määritelmät

Substantiivi

  1. kuoriäyriäisiin kuuluvia eläimiä, joilla on litteä, kilpimäinen ja kahdeksaan jaokkeeseen jaettu ruumis (Isopoda)

Taivutusmuodot

MonikkosiiratGenetiivisiiran
Monikon genetiivisiirojenPartitiivisiiraa
Monikon partitiivisiirojaInessiivisiirassa
Monikon inessiivisiiroissaElatiivisiirasta
Monikon elatiivisiiroistaIllatiivisiiraan
Monikon illatiivisiiroihinAdessiivisiiralla
Monikon adessiivisiiroillaAblatiivisiiralta
Monikon ablatiivisiiroiltaAllatiivisiiralle
Monikon allatiivisiiroilleEssiivisiirana
Monikon essiivisiiroinaTranslatiivisiiraksi
Monikon translatiivisiiroiksiMonikon instruktiivisiiroin
AbessiivisiirattaMonikon abessiivisiiroitta
Monikon akkusatiivisiirat