| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | merenkulku | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | merenkulku | ||
| Monikko | matruusit | Genetiivi | matruusin |
| Monikon genetiivi | matruusien | Partitiivi | matruusia |
| Monikon partitiivi | matruuseja | Inessiivi | matruusissa |
| Monikon inessiivi | matruuseissa | Elatiivi | matruusista |
| Monikon elatiivi | matruuseista | Illatiivi | matruusiin |
| Monikon illatiivi | matruuseihin | Adessiivi | matruusilla |
| Monikon adessiivi | matruuseilla | Ablatiivi | matruusilta |
| Monikon ablatiivi | matruuseilta | Allatiivi | matruusille |
| Monikon allatiivi | matruuseille | Essiivi | matruusina |
| Monikon essiivi | matruuseina | Translatiivi | matruusiksi |
| Monikon translatiivi | matruuseiksi | Monikon instruktiivi | matruusein |
| Abessiivi | matruusitta | Monikon abessiivi | matruuseitta |
| Monikon akkusatiivi | matruusit |