| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Adjektiivit | ||
| 3. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 4. | ||
| Monikko | kuulovammaiset | Genetiivi | kuulovammaisen |
| Monikon genetiivi | kuulovammaisten | Monikon genetiivi | kuulovammaisien |
| Partitiivi | kuulovammaista | Monikon partitiivi | kuulovammaisia |
| Inessiivi | kuulovammaisessa | Monikon inessiivi | kuulovammaisissa |
| Elatiivi | kuulovammaisesta | Monikon elatiivi | kuulovammaisista |
| Illatiivi | kuulovammaiseen | Monikon illatiivi | kuulovammaisiin |
| Adessiivi | kuulovammaisella | Monikon adessiivi | kuulovammaisilla |
| Ablatiivi | kuulovammaiselta | Monikon ablatiivi | kuulovammaisilta |
| Allatiivi | kuulovammaiselle | Monikon allatiivi | kuulovammaisille |
| Essiivi | kuulovammaisena | Monikon essiivi | kuulovammaisina |
| Translatiivi | kuulovammaiseksi | Monikon translatiivi | kuulovammaisiksi |
| Monikon instruktiivi | kuulovammaisin | Abessiivi | kuulovammaisetta |
| Monikon abessiivi | kuulovammaisitta | Monikon akkusatiivi | kuulovammaiset |