| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Magyar agar, Hungarian greyhound |
| Monikko | unkarinvinttikoirat | Genetiivi | unkarinvinttikoiran |
| Monikon genetiivi | unkarinvinttikoirien | Partitiivi | unkarinvinttikoiraa |
| Monikon partitiivi | unkarinvinttikoiria | Inessiivi | unkarinvinttikoirassa |
| Monikon inessiivi | unkarinvinttikoirissa | Elatiivi | unkarinvinttikoirasta |
| Monikon elatiivi | unkarinvinttikoirista | Illatiivi | unkarinvinttikoiraan |
| Monikon illatiivi | unkarinvinttikoiriin | Adessiivi | unkarinvinttikoiralla |
| Monikon adessiivi | unkarinvinttikoirilla | Ablatiivi | unkarinvinttikoiralta |
| Monikon ablatiivi | unkarinvinttikoirilta | Allatiivi | unkarinvinttikoiralle |
| Monikon allatiivi | unkarinvinttikoirille | Essiivi | unkarinvinttikoirana |
| Monikon essiivi | unkarinvinttikoirina | Translatiivi | unkarinvinttikoiraksi |
| Monikon translatiivi | unkarinvinttikoiriksi | Monikon instruktiivi | unkarinvinttikoirin |
| Abessiivi | unkarinvinttikoiratta | Monikon abessiivi | unkarinvinttikoiritta |
| Monikon akkusatiivi | unkarinvinttikoirat |