| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | hirvensarvisaniaiset | Genetiivi | hirvensarvisaniaisen |
| Monikon genetiivi | hirvensarvisaniaisten | Monikon genetiivi | hirvensarvisaniaisien |
| Partitiivi | hirvensarvisaniaista | Monikon partitiivi | hirvensarvisaniaisia |
| Inessiivi | hirvensarvisaniaisessa | Monikon inessiivi | hirvensarvisaniaisissa |
| Elatiivi | hirvensarvisaniaisesta | Monikon elatiivi | hirvensarvisaniaisista |
| Illatiivi | hirvensarvisaniaiseen | Monikon illatiivi | hirvensarvisaniaisiin |
| Adessiivi | hirvensarvisaniaisella | Monikon adessiivi | hirvensarvisaniaisilla |
| Ablatiivi | hirvensarvisaniaiselta | Monikon ablatiivi | hirvensarvisaniaisilta |
| Allatiivi | hirvensarvisaniaiselle | Monikon allatiivi | hirvensarvisaniaisille |
| Essiivi | hirvensarvisaniaisena | Monikon essiivi | hirvensarvisaniaisina |
| Translatiivi | hirvensarvisaniaiseksi | Monikon translatiivi | hirvensarvisaniaisiksi |
| Monikon instruktiivi | hirvensarvisaniaisin | Abessiivi | hirvensarvisaniaisetta |
| Monikon abessiivi | hirvensarvisaniaisitta | Monikon akkusatiivi | hirvensarvisaniaiset |