| Monikko | symptomit | Genetiivi | symptomin |
| Monikon genetiivi | symptomien | Partitiivi | symptomia |
| Monikon partitiivi | symptomeja | Inessiivi | symptomissa |
| Monikon inessiivi | symptomeissa | Elatiivi | symptomista |
| Monikon elatiivi | symptomeista | Illatiivi | symptomiin |
| Monikon illatiivi | symptomeihin | Adessiivi | symptomilla |
| Monikon adessiivi | symptomeilla | Ablatiivi | symptomilta |
| Monikon ablatiivi | symptomeilta | Allatiivi | symptomille |
| Monikon allatiivi | symptomeille | Essiivi | symptomina |
| Monikon essiivi | symptomeina | Translatiivi | symptomiksi |
| Monikon translatiivi | symptomeiksi | Monikon instruktiivi | symptomein |
| Abessiivi | symptomitta | Monikon abessiivi | symptomeitta |
| Monikon akkusatiivi | symptomit |