| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puoliudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | puoliudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | puoliutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puoliudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | puoliudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | puoliutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliuduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliuduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliuduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliuduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | puoliutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | puoliutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | puoliudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | puoliutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | puoliutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | puoliutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | puoliutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | puoliutunevat | | |