| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | hammaskivut | Genetiivi | hammaskivun |
| Monikon genetiivi | hammaskipujen | Partitiivi | hammaskipua |
| Monikon partitiivi | hammaskipuja | Inessiivi | hammaskivussa |
| Monikon inessiivi | hammaskivuissa | Elatiivi | hammaskivusta |
| Monikon elatiivi | hammaskivuista | Illatiivi | hammaskipuun |
| Monikon illatiivi | hammaskipuihin | Adessiivi | hammaskivulla |
| Monikon adessiivi | hammaskivuilla | Ablatiivi | hammaskivulta |
| Monikon ablatiivi | hammaskivuilta | Allatiivi | hammaskivulle |
| Monikon allatiivi | hammaskivuille | Essiivi | hammaskipuna |
| Monikon essiivi | hammaskipuina | Translatiivi | hammaskivuksi |
| Monikon translatiivi | hammaskivuiksi | Monikon instruktiivi | hammaskivuin |
| Abessiivi | hammaskivutta | Monikon abessiivi | hammaskivuitta |
| Monikon akkusatiivi | hammaskivut |