| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | marxismit | Genetiivi | marxismin |
| Monikon genetiivi | marxismien | Partitiivi | marxismia |
| Monikon partitiivi | marxismeja | Inessiivi | marxismissa |
| Monikon inessiivi | marxismeissa | Elatiivi | marxismista |
| Monikon elatiivi | marxismeista | Illatiivi | marxismiin |
| Monikon illatiivi | marxismeihin | Adessiivi | marxismilla |
| Monikon adessiivi | marxismeilla | Ablatiivi | marxismilta |
| Monikon ablatiivi | marxismeilta | Allatiivi | marxismille |
| Monikon allatiivi | marxismeille | Essiivi | marxismina |
| Monikon essiivi | marxismeina | Translatiivi | marxismiksi |
| Monikon translatiivi | marxismeiksi | Monikon instruktiivi | marxismein |
| Abessiivi | marxismitta | Monikon abessiivi | marxismeitta |
| Monikon akkusatiivi | marxismit |