| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | synnytystuskat | Genetiivi | synnytystuskan |
| Monikon genetiivi | synnytystuskien | Partitiivi | synnytystuskaa |
| Monikon partitiivi | synnytystuskia | Inessiivi | synnytystuskassa |
| Monikon inessiivi | synnytystuskissa | Elatiivi | synnytystuskasta |
| Monikon elatiivi | synnytystuskista | Illatiivi | synnytystuskaan |
| Monikon illatiivi | synnytystuskiin | Adessiivi | synnytystuskalla |
| Monikon adessiivi | synnytystuskilla | Ablatiivi | synnytystuskalta |
| Monikon ablatiivi | synnytystuskilta | Allatiivi | synnytystuskalle |
| Monikon allatiivi | synnytystuskille | Essiivi | synnytystuskana |
| Monikon essiivi | synnytystuskina | Translatiivi | synnytystuskaksi |
| Monikon translatiivi | synnytystuskiksi | Monikon instruktiivi | synnytystuskin |
| Abessiivi | synnytystuskatta | Monikon abessiivi | synnytystuskitta |
| Monikon akkusatiivi | synnytystuskat |