| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | luonnonmuodostumat | Genetiivi | luonnonmuodostuman |
| Monikon genetiivi | luonnonmuodostumien | Partitiivi | luonnonmuodostumaa |
| Monikon partitiivi | luonnonmuodostumia | Inessiivi | luonnonmuodostumassa |
| Monikon inessiivi | luonnonmuodostumissa | Elatiivi | luonnonmuodostumasta |
| Monikon elatiivi | luonnonmuodostumista | Illatiivi | luonnonmuodostumaan |
| Monikon illatiivi | luonnonmuodostumiin | Adessiivi | luonnonmuodostumalla |
| Monikon adessiivi | luonnonmuodostumilla | Ablatiivi | luonnonmuodostumalta |
| Monikon ablatiivi | luonnonmuodostumilta | Allatiivi | luonnonmuodostumalle |
| Monikon allatiivi | luonnonmuodostumille | Essiivi | luonnonmuodostumana |
| Monikon essiivi | luonnonmuodostumina | Translatiivi | luonnonmuodostumaksi |
| Monikon translatiivi | luonnonmuodostumiksi | Monikon instruktiivi | luonnonmuodostumin |
| Abessiivi | luonnonmuodostumatta | Monikon abessiivi | luonnonmuodostumitta |
| Monikon akkusatiivi | luonnonmuodostumat |