Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkouhrilampaatGenetiiviuhrilampaan
Monikon genetiiviuhrilampaidenMonikon genetiiviuhrilampaitten
PartitiiviuhrilammastaMonikon partitiiviuhrilampaita
InessiiviuhrilampaassaMonikon inessiiviuhrilampaissa
ElatiiviuhrilampaastaMonikon elatiiviuhrilampaista
IllatiiviuhrilampaaseenMonikon illatiiviuhrilampaisiin
AdessiiviuhrilampaallaMonikon adessiiviuhrilampailla
AblatiiviuhrilampaaltaMonikon ablatiiviuhrilampailta
AllatiiviuhrilampaalleMonikon allatiiviuhrilampaille
EssiiviuhrilampaanaMonikon essiiviuhrilampaina
TranslatiiviuhrilampaaksiMonikon translatiiviuhrilampaiksi
Monikon instruktiiviuhrilampainAbessiiviuhrilampaatta
Monikon abessiiviuhrilampaittaMonikon akkusatiiviuhrilampaat