| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | metsokukot | Genetiivi | metsokukon |
| Monikon genetiivi | metsokukkojen | Partitiivi | metsokukkoa |
| Monikon partitiivi | metsokukkoja | Inessiivi | metsokukossa |
| Monikon inessiivi | metsokukoissa | Elatiivi | metsokukosta |
| Monikon elatiivi | metsokukoista | Illatiivi | metsokukkoon |
| Monikon illatiivi | metsokukkoihin | Adessiivi | metsokukolla |
| Monikon adessiivi | metsokukoilla | Ablatiivi | metsokukolta |
| Monikon ablatiivi | metsokukoilta | Allatiivi | metsokukolle |
| Monikon allatiivi | metsokukoille | Essiivi | metsokukkona |
| Monikon essiivi | metsokukkoina | Translatiivi | metsokukoksi |
| Monikon translatiivi | metsokukoiksi | Monikon instruktiivi | metsokukoin |
| Abessiivi | metsokukotta | Monikon abessiivi | metsokukoitta |
| Monikon akkusatiivi | metsokukot |