| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| 2. | puhekieli | ||
| Monikko | kinkkiset | Monikko | kinkkiseni |
| Monikko | kinkkisesi | Monikko | kinkkisemme |
| Monikko | kinkkisenne | Monikko | kinkkisensä |
| Genetiivi | kinkkisen | Genetiivi | kinkkiseni |
| Genetiivi | kinkkisesi | Genetiivi | kinkkisemme |
| Genetiivi | kinkkisenne | Genetiivi | kinkkisensä |
| Monikon genetiivi | kinkkisten | Monikon genetiivi | kinkkisien |
| Monikon genetiivi | kinkkisteni | Monikon genetiivi | kinkkisieni |
| Monikon genetiivi | kinkkistesi | Monikon genetiivi | kinkkisiesi |
| Monikon genetiivi | kinkkistemme | Monikon genetiivi | kinkkisiemme |
| Monikon genetiivi | kinkkistenne | Monikon genetiivi | kinkkisienne |
| Monikon genetiivi | kinkkistensä | Monikon genetiivi | kinkkisiensä |
| Partitiivi | kinkkistä | Partitiivi | kinkkistäni |
| Partitiivi | kinkkistäsi | Partitiivi | kinkkistämme |
| Partitiivi | kinkkistänne | Partitiivi | kinkkistään |
| Partitiivi | kinkkistänsä | Monikon partitiivi | kinkkisiä |
| Monikon partitiivi | kinkkisiäni | Monikon partitiivi | kinkkisiäsi |
| Monikon partitiivi | kinkkisiämme | Monikon partitiivi | kinkkisiänne |
| Monikon partitiivi | kinkkisiään | Monikon partitiivi | kinkkisiänsä |
| Inessiivi | kinkkisessä | Inessiivi | kinkkisessäni |
| Inessiivi | kinkkisessäsi | Inessiivi | kinkkisessämme |
| Inessiivi | kinkkisessänne | Inessiivi | kinkkisessään |
| Inessiivi | kinkkisessänsä | Monikon inessiivi | kinkkisissä |
| Monikon inessiivi | kinkkisissäni | Monikon inessiivi | kinkkisissäsi |
| Monikon inessiivi | kinkkisissämme | Monikon inessiivi | kinkkisissänne |
| Monikon inessiivi | kinkkisissään | Monikon inessiivi | kinkkisissänsä |
| Elatiivi | kinkkisestä | Elatiivi | kinkkisestäni |
| Elatiivi | kinkkisestäsi | Elatiivi | kinkkisestämme |
| Elatiivi | kinkkisestänne | Elatiivi | kinkkisestään |
| Elatiivi | kinkkisestänsä | Monikon elatiivi | kinkkisistä |
| Monikon elatiivi | kinkkisistäni | Monikon elatiivi | kinkkisistäsi |
| Monikon elatiivi | kinkkisistämme | Monikon elatiivi | kinkkisistänne |
| Monikon elatiivi | kinkkisistään | Monikon elatiivi | kinkkisistänsä |
| Illatiivi | kinkkiseen | Illatiivi | kinkkiseeni |
| Illatiivi | kinkkiseesi | Illatiivi | kinkkiseemme |
| Illatiivi | kinkkiseenne | Illatiivi | kinkkiseensä |
| Monikon illatiivi | kinkkisiin | Monikon illatiivi | kinkkisiini |
| Monikon illatiivi | kinkkisiisi | Monikon illatiivi | kinkkisiimme |
| Monikon illatiivi | kinkkisiinne | Monikon illatiivi | kinkkisiinsä |
| Adessiivi | kinkkisellä | Adessiivi | kinkkiselläni |
| Adessiivi | kinkkiselläsi | Adessiivi | kinkkisellämme |
| Adessiivi | kinkkisellänne | Adessiivi | kinkkisellään |
| Adessiivi | kinkkisellänsä | Monikon adessiivi | kinkkisillä |
| Monikon adessiivi | kinkkisilläni | Monikon adessiivi | kinkkisilläsi |
| Monikon adessiivi | kinkkisillämme | Monikon adessiivi | kinkkisillänne |
| Monikon adessiivi | kinkkisillään | Monikon adessiivi | kinkkisillänsä |
| Ablatiivi | kinkkiseltä | Ablatiivi | kinkkiseltäni |
| Ablatiivi | kinkkiseltäsi | Ablatiivi | kinkkiseltämme |
| Ablatiivi | kinkkiseltänne | Ablatiivi | kinkkiseltään |
| Ablatiivi | kinkkiseltänsä | Monikon ablatiivi | kinkkisiltä |
| Monikon ablatiivi | kinkkisiltäni | Monikon ablatiivi | kinkkisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kinkkisiltämme | Monikon ablatiivi | kinkkisiltänne |
| Monikon ablatiivi | kinkkisiltään | Monikon ablatiivi | kinkkisiltänsä |
| Allatiivi | kinkkiselle | Allatiivi | kinkkiselleni |
| Allatiivi | kinkkisellesi | Allatiivi | kinkkisellemme |
| Allatiivi | kinkkisellenne | Allatiivi | kinkkiselleen |
| Allatiivi | kinkkisellensä | Monikon allatiivi | kinkkisille |
| Monikon allatiivi | kinkkisilleni | Monikon allatiivi | kinkkisillesi |
| Monikon allatiivi | kinkkisillemme | Monikon allatiivi | kinkkisillenne |
| Monikon allatiivi | kinkkisilleen | Monikon allatiivi | kinkkisillensä |
| Essiivi | kinkkisenä | Essiivi | kinkkisenäni |
| Essiivi | kinkkisenäsi | Essiivi | kinkkisenämme |
| Essiivi | kinkkisenänne | Essiivi | kinkkisenään |
| Essiivi | kinkkisenänsä | Monikon essiivi | kinkkisinä |
| Monikon essiivi | kinkkisinäni | Monikon essiivi | kinkkisinäsi |
| Monikon essiivi | kinkkisinämme | Monikon essiivi | kinkkisinänne |
| Monikon essiivi | kinkkisinään | Monikon essiivi | kinkkisinänsä |
| Translatiivi | kinkkiseksi | Translatiivi | kinkkisekseni |
| Translatiivi | kinkkiseksesi | Translatiivi | kinkkiseksemme |
| Translatiivi | kinkkiseksenne | Translatiivi | kinkkisekseen |
| Translatiivi | kinkkiseksensä | Monikon translatiivi | kinkkisiksi |
| Monikon translatiivi | kinkkisikseni | Monikon translatiivi | kinkkisiksesi |
| Monikon translatiivi | kinkkisiksemme | Monikon translatiivi | kinkkisiksenne |
| Monikon translatiivi | kinkkisikseen | Monikon translatiivi | kinkkisiksensä |
| Monikon instruktiivi | kinkkisin | Abessiivi | kinkkisettä |
| Abessiivi | kinkkisettäni | Abessiivi | kinkkisettäsi |
| Abessiivi | kinkkisettämme | Abessiivi | kinkkisettänne |
| Abessiivi | kinkkisettään | Abessiivi | kinkkisettänsä |
| Monikon abessiivi | kinkkisittä | Monikon abessiivi | kinkkisittäni |
| Monikon abessiivi | kinkkisittäsi | Monikon abessiivi | kinkkisittämme |
| Monikon abessiivi | kinkkisittänne | Monikon abessiivi | kinkkisittään |
| Monikon abessiivi | kinkkisittänsä | Monikon komitatiivi | kinkkisine |
| Monikon komitatiivi | kinkkisineni | Monikon komitatiivi | kinkkisinesi |
| Monikon komitatiivi | kinkkisinemme | Monikon komitatiivi | kinkkisinenne |
| Monikon komitatiivi | kinkkisineen | Monikon komitatiivi | kinkkisinensä |
| Komparatiivi | kinkkisempi | Superlatiivi | kinkkisin |
| Monikon akkusatiivi | kinkkiset | Monikon akkusatiivi | kinkkiseni |
| Monikon akkusatiivi | kinkkisesi | Monikon akkusatiivi | kinkkisemme |
| Monikon akkusatiivi | kinkkisenne | Monikon akkusatiivi | kinkkisensä |
| Akkusatiivi | kinkkiseni | Akkusatiivi | kinkkisesi |
| Akkusatiivi | kinkkisemme | Akkusatiivi | kinkkisenne |
| Akkusatiivi | kinkkisensä |