Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈle.ʋæɦ.tæːʔ/
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
3.

Määritelmät

Verbi

  1. levätä hetkellisesti
  2. mennä yllättäen levälleen, levitä äkillisesti
  3. (kuvaannollisesti) ponnahtaa äkillisesti auki, tulla yhtäkkiä näkyviin
  4. (slangia) hajota, lakata toimimasta äkillisesti

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslevähdänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenslevähdät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenslevähdämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenslevähdätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenslevähtävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilevähdin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektilevähditYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilevähti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektilevähdimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektilevähditte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektilevähtivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenslevähtäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenslevähdä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenslevähtäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenslevähtäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenslevähtäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenslevähtäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslevähtänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenslevähtänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenslevähtäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenslevähtänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenslevähtänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenslevähtänevät