| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | levähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | levähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | levähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | levähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | levähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | levähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | levähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | levähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | levähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | levähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | levähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | levähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | levähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | levähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | levähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | levähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | levähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | levähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | levähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | levähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | levähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | levähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | levähtänevät |