| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | vahasarat | Genetiivi | vahasaran |
| Monikon genetiivi | vahasarojen | Partitiivi | vahasaraa |
| Monikon partitiivi | vahasaroja | Inessiivi | vahasarassa |
| Monikon inessiivi | vahasaroissa | Elatiivi | vahasarasta |
| Monikon elatiivi | vahasaroista | Illatiivi | vahasaraan |
| Monikon illatiivi | vahasaroihin | Adessiivi | vahasaralla |
| Monikon adessiivi | vahasaroilla | Ablatiivi | vahasaralta |
| Monikon ablatiivi | vahasaroilta | Allatiivi | vahasaralle |
| Monikon allatiivi | vahasaroille | Essiivi | vahasarana |
| Monikon essiivi | vahasaroina | Translatiivi | vahasaraksi |
| Monikon translatiivi | vahasaroiksi | Monikon instruktiivi | vahasaroin |
| Abessiivi | vahasaratta | Monikon abessiivi | vahasaroitta |
| Monikon akkusatiivi | vahasarat |