| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | arkikielessä | ||
| Monikko | paussit | Genetiivi | paussin |
| Monikon genetiivi | paussien | Partitiivi | paussia |
| Monikon partitiivi | pausseja | Inessiivi | paussissa |
| Monikon inessiivi | pausseissa | Elatiivi | paussista |
| Monikon elatiivi | pausseista | Illatiivi | paussiin |
| Monikon illatiivi | pausseihin | Adessiivi | paussilla |
| Monikon adessiivi | pausseilla | Ablatiivi | paussilta |
| Monikon ablatiivi | pausseilta | Allatiivi | paussille |
| Monikon allatiivi | pausseille | Essiivi | paussina |
| Monikon essiivi | pausseina | Translatiivi | paussiksi |
| Monikon translatiivi | pausseiksi | Monikon instruktiivi | paussein |
| Abessiivi | paussitta | Monikon abessiivi | pausseitta |
| Monikon akkusatiivi | paussit |