| Käännös | |
|---|---|
| 1. | macho {m} |
| 2. | papi chulo {m} |
| 3. | |
| 4. | hombrazo {m} |
| Monikko | machomiehet | Genetiivi | machomiehen |
| Monikon genetiivi | machomiesten | Monikon genetiivi | machomiehien |
| Partitiivi | machomiestä | Monikon partitiivi | machomiehiä |
| Inessiivi | machomiehessä | Monikon inessiivi | machomiehissä |
| Elatiivi | machomiehestä | Monikon elatiivi | machomiehistä |
| Illatiivi | machomieheen | Monikon illatiivi | machomiehiin |
| Adessiivi | machomiehellä | Monikon adessiivi | machomiehillä |
| Ablatiivi | machomieheltä | Monikon ablatiivi | machomiehiltä |
| Allatiivi | machomiehelle | Monikon allatiivi | machomiehille |
| Essiivi | machomiehenä | Monikon essiivi | machomiehinä |
| Translatiivi | machomieheksi | Monikon translatiivi | machomiehiksi |
| Monikon instruktiivi | machomiehin | Abessiivi | machomiehettä |
| Monikon abessiivi | machomiehittä | Monikon akkusatiivi | machomiehet |