Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
eksoterminen
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
cold-blooded
2.
ectothermic
3.
exothermic
Taivutusmuodot
Monikko
vaihtolämpöiset
Monikko
vaihtolämpöiseni
Monikko
vaihtolämpöisesi
Monikko
vaihtolämpöisemme
Monikko
vaihtolämpöisenne
Monikko
vaihtolämpöisensä
Genetiivi
vaihtolämpöisen
Genetiivi
vaihtolämpöiseni
Genetiivi
vaihtolämpöisesi
Genetiivi
vaihtolämpöisemme
Genetiivi
vaihtolämpöisenne
Genetiivi
vaihtolämpöisensä
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisten
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisien
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisteni
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisieni
Monikon genetiivi
vaihtolämpöistesi
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisiesi
Monikon genetiivi
vaihtolämpöistemme
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisiemme
Monikon genetiivi
vaihtolämpöistenne
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisienne
Monikon genetiivi
vaihtolämpöistensä
Monikon genetiivi
vaihtolämpöisiensä
Partitiivi
vaihtolämpöistä
Partitiivi
vaihtolämpöistäni
Partitiivi
vaihtolämpöistäsi
Partitiivi
vaihtolämpöistämme
Partitiivi
vaihtolämpöistänne
Partitiivi
vaihtolämpöistään
Partitiivi
vaihtolämpöistänsä
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiä
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiäni
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiäsi
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiämme
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiänne
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiään
Monikon partitiivi
vaihtolämpöisiänsä
Inessiivi
vaihtolämpöisessä
Inessiivi
vaihtolämpöisessäni
Inessiivi
vaihtolämpöisessäsi
Inessiivi
vaihtolämpöisessämme
Inessiivi
vaihtolämpöisessänne
Inessiivi
vaihtolämpöisessään
Inessiivi
vaihtolämpöisessänsä
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissä
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissäni
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissäsi
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissämme
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissänne
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissään
Monikon inessiivi
vaihtolämpöisissänsä
Elatiivi
vaihtolämpöisestä
Elatiivi
vaihtolämpöisestäni
Elatiivi
vaihtolämpöisestäsi
Elatiivi
vaihtolämpöisestämme
Elatiivi
vaihtolämpöisestänne
Elatiivi
vaihtolämpöisestään
Elatiivi
vaihtolämpöisestänsä
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistä
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistäni
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistäsi
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistämme
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistänne
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistään
Monikon elatiivi
vaihtolämpöisistänsä
Illatiivi
vaihtolämpöiseen
Illatiivi
vaihtolämpöiseeni
Illatiivi
vaihtolämpöiseesi
Illatiivi
vaihtolämpöiseemme
Illatiivi
vaihtolämpöiseenne
Illatiivi
vaihtolämpöiseensä
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiin
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiini
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiisi
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiimme
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiinne
Monikon illatiivi
vaihtolämpöisiinsä
Adessiivi
vaihtolämpöisellä
Adessiivi
vaihtolämpöiselläni
Adessiivi
vaihtolämpöiselläsi
Adessiivi
vaihtolämpöisellämme
Adessiivi
vaihtolämpöisellänne
Adessiivi
vaihtolämpöisellään
Adessiivi
vaihtolämpöisellänsä
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisillä
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisilläni
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisilläsi
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisillämme
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisillänne
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisillään
Monikon adessiivi
vaihtolämpöisillänsä
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltä
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltäni
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltäsi
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltämme
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltänne
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltään
Ablatiivi
vaihtolämpöiseltänsä
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltä
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltäni
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltäsi
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltämme
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltänne
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltään
Monikon ablatiivi
vaihtolämpöisiltänsä
Allatiivi
vaihtolämpöiselle
Allatiivi
vaihtolämpöiselleni
Allatiivi
vaihtolämpöisellesi
Allatiivi
vaihtolämpöisellemme
Allatiivi
vaihtolämpöisellenne
Allatiivi
vaihtolämpöiselleen
Allatiivi
vaihtolämpöisellensä
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisille
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisilleni
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisillesi
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisillemme
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisillenne
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisilleen
Monikon allatiivi
vaihtolämpöisillensä
Essiivi
vaihtolämpöisenä
Essiivi
vaihtolämpöisenäni
Essiivi
vaihtolämpöisenäsi
Essiivi
vaihtolämpöisenämme
Essiivi
vaihtolämpöisenänne
Essiivi
vaihtolämpöisenään
Essiivi
vaihtolämpöisenänsä
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinä
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinäni
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinäsi
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinämme
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinänne
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinään
Monikon essiivi
vaihtolämpöisinänsä
Translatiivi
vaihtolämpöiseksi
Translatiivi
vaihtolämpöisekseni
Translatiivi
vaihtolämpöiseksesi
Translatiivi
vaihtolämpöiseksemme
Translatiivi
vaihtolämpöiseksenne
Translatiivi
vaihtolämpöisekseen
Translatiivi
vaihtolämpöiseksensä
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisiksi
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisikseni
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisiksesi
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisiksemme
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisiksenne
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisikseen
Monikon translatiivi
vaihtolämpöisiksensä
Monikon instruktiivi
vaihtolämpöisin
Abessiivi
vaihtolämpöisettä
Abessiivi
vaihtolämpöisettäni
Abessiivi
vaihtolämpöisettäsi
Abessiivi
vaihtolämpöisettämme
Abessiivi
vaihtolämpöisettänne
Abessiivi
vaihtolämpöisettään
Abessiivi
vaihtolämpöisettänsä
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittä
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittäni
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittäsi
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittämme
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittänne
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittään
Monikon abessiivi
vaihtolämpöisittänsä
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisine
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisineni
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisinesi
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisinemme
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisinenne
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisineen
Monikon komitatiivi
vaihtolämpöisinensä
Komparatiivi
vaihtolämpöisempi
Superlatiivi
vaihtolämpöisin
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöiset
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöiseni
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöisesi
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöisemme
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöisenne
Monikon akkusatiivi
vaihtolämpöisensä
Akkusatiivi
vaihtolämpöiseni
Akkusatiivi
vaihtolämpöisesi
Akkusatiivi
vaihtolämpöisemme
Akkusatiivi
vaihtolämpöisenne
Akkusatiivi
vaihtolämpöisensä