| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | ilotikut | Genetiivi | ilotikun |
| Monikon genetiivi | ilotikkujen | Partitiivi | ilotikkua |
| Monikon partitiivi | ilotikkuja | Inessiivi | ilotikussa |
| Monikon inessiivi | ilotikuissa | Elatiivi | ilotikusta |
| Monikon elatiivi | ilotikuista | Illatiivi | ilotikkuun |
| Monikon illatiivi | ilotikkuihin | Adessiivi | ilotikulla |
| Monikon adessiivi | ilotikuilla | Ablatiivi | ilotikulta |
| Monikon ablatiivi | ilotikuilta | Allatiivi | ilotikulle |
| Monikon allatiivi | ilotikuille | Essiivi | ilotikkuna |
| Monikon essiivi | ilotikkuina | Translatiivi | ilotikuksi |
| Monikon translatiivi | ilotikuiksi | Monikon instruktiivi | ilotikuin |
| Abessiivi | ilotikutta | Monikon abessiivi | ilotikuitta |
| Monikon akkusatiivi | ilotikut |