| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aamiaismajoitukset | Genetiivi | aamiaismajoituksen |
| Monikon genetiivi | aamiaismajoitusten | Monikon genetiivi | aamiaismajoituksien |
| Partitiivi | aamiaismajoitusta | Monikon partitiivi | aamiaismajoituksia |
| Inessiivi | aamiaismajoituksessa | Monikon inessiivi | aamiaismajoituksissa |
| Elatiivi | aamiaismajoituksesta | Monikon elatiivi | aamiaismajoituksista |
| Illatiivi | aamiaismajoitukseen | Monikon illatiivi | aamiaismajoituksiin |
| Adessiivi | aamiaismajoituksella | Monikon adessiivi | aamiaismajoituksilla |
| Ablatiivi | aamiaismajoitukselta | Monikon ablatiivi | aamiaismajoituksilta |
| Allatiivi | aamiaismajoitukselle | Monikon allatiivi | aamiaismajoituksille |
| Essiivi | aamiaismajoituksena | Monikon essiivi | aamiaismajoituksina |
| Translatiivi | aamiaismajoitukseksi | Monikon translatiivi | aamiaismajoituksiksi |
| Monikon instruktiivi | aamiaismajoituksin | Abessiivi | aamiaismajoituksetta |
| Monikon abessiivi | aamiaismajoituksitta | Monikon akkusatiivi | aamiaismajoitukset |