Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaприлепнал, заразен, заразителен, лесно запомнящ се
englantiinfectious, contagious, tenacious, adhesive, catching, tacky, catchy, communicable, adherent
espanjaadherente, expresivo, pegajoso, tenaz, adhesivo, pegadizo, fácil de recordar, infeccioso, contagioso
hollantibesmettelijk, aanstekelijk, pakkend, infectieus
italiainfettivo, contagioso, orecchiabile, accattivante
japani伝染性の (でんせんせいの, densensei no)
kreikkaμεταδοτικός (metadotikós), πιασάρικος (piasárikos), λοιμώδης (loimódis)
latvialipīgs
liettualipnus
norjacatchy
portugalitenaz, pegajoso, grudento, aderente, adesivo, contagiante, contagioso, infeccioso
puolalepki, zaraźliwy
ranskacontagieux, collant, adhésif, infectieux
ruotsifast, smittsam, klibbig, smittande, vidhäftande, fasthållande, fasthängande, infektiös
saksaklebrig, ansteckend, infektiös, klebend, anhängend, packend, einprägsam, eingängig, infectiosus
tanskasmittefarlig, infektiøs
turkkibulaşıcı, yapışkan, sıkıca tutan
tšekkinakažlivý, chytlavý, infekční
unkarifülbemászó, fertőző
venäjäзаразный (zaraznyi), заразительный (zarazitelnyi), вязкий (vjazki), привязчивый (privjaztšivyi), липкий (lipki), клейкий (kleiki), зара́зный (zaráznyi), инфекцио́нный (infektsiónnyi), зарази́тельный (zarazítelnyi)

Taivutusmuodot

MonikkotarttuvatMonikkotarttuvani
MonikkotarttuvasiMonikkotarttuvamme
MonikkotarttuvanneMonikkotarttuvansa
GenetiivitarttuvanGenetiivitarttuvani
GenetiivitarttuvasiGenetiivitarttuvamme
GenetiivitarttuvanneGenetiivitarttuvansa
Monikon genetiivitarttuvienMonikon genetiivitarttuvieni
Monikon genetiivitarttuviesiMonikon genetiivitarttuviemme
Monikon genetiivitarttuvienneMonikon genetiivitarttuviensa
PartitiivitarttuvaaPartitiivitarttuvaani
PartitiivitarttuvaasiPartitiivitarttuvaamme
PartitiivitarttuvaannePartitiivitarttuvaansa
Monikon partitiivitarttuviaMonikon partitiivitarttuviani
Monikon partitiivitarttuviasiMonikon partitiivitarttuviamme
Monikon partitiivitarttuvianneMonikon partitiivitarttuviaan
Monikon partitiivitarttuviansaInessiivitarttuvassa
InessiivitarttuvassaniInessiivitarttuvassasi
InessiivitarttuvassammeInessiivitarttuvassanne
InessiivitarttuvassaanInessiivitarttuvassansa
Monikon inessiivitarttuvissaMonikon inessiivitarttuvissani
Monikon inessiivitarttuvissasiMonikon inessiivitarttuvissamme
Monikon inessiivitarttuvissanneMonikon inessiivitarttuvissaan
Monikon inessiivitarttuvissansaElatiivitarttuvasta
ElatiivitarttuvastaniElatiivitarttuvastasi
ElatiivitarttuvastammeElatiivitarttuvastanne
ElatiivitarttuvastaanElatiivitarttuvastansa
Monikon elatiivitarttuvistaMonikon elatiivitarttuvistani
Monikon elatiivitarttuvistasiMonikon elatiivitarttuvistamme
Monikon elatiivitarttuvistanneMonikon elatiivitarttuvistaan
Monikon elatiivitarttuvistansaIllatiivitarttuvaan
IllatiivitarttuvaaniIllatiivitarttuvaasi
IllatiivitarttuvaammeIllatiivitarttuvaanne
IllatiivitarttuvaansaMonikon illatiivitarttuviin
Monikon illatiivitarttuviiniMonikon illatiivitarttuviisi
Monikon illatiivitarttuviimmeMonikon illatiivitarttuviinne
Monikon illatiivitarttuviinsaAdessiivitarttuvalla
AdessiivitarttuvallaniAdessiivitarttuvallasi
AdessiivitarttuvallammeAdessiivitarttuvallanne
AdessiivitarttuvallaanAdessiivitarttuvallansa
Monikon adessiivitarttuvillaMonikon adessiivitarttuvillani
Monikon adessiivitarttuvillasiMonikon adessiivitarttuvillamme
Monikon adessiivitarttuvillanneMonikon adessiivitarttuvillaan
Monikon adessiivitarttuvillansaAblatiivitarttuvalta
AblatiivitarttuvaltaniAblatiivitarttuvaltasi
AblatiivitarttuvaltammeAblatiivitarttuvaltanne
AblatiivitarttuvaltaanAblatiivitarttuvaltansa
Monikon ablatiivitarttuviltaMonikon ablatiivitarttuviltani
Monikon ablatiivitarttuviltasiMonikon ablatiivitarttuviltamme
Monikon ablatiivitarttuviltanneMonikon ablatiivitarttuviltaan
Monikon ablatiivitarttuviltansaAllatiivitarttuvalle
AllatiivitarttuvalleniAllatiivitarttuvallesi
AllatiivitarttuvallemmeAllatiivitarttuvallenne
AllatiivitarttuvalleenAllatiivitarttuvallensa
Monikon allatiivitarttuvilleMonikon allatiivitarttuvilleni
Monikon allatiivitarttuvillesiMonikon allatiivitarttuvillemme
Monikon allatiivitarttuvillenneMonikon allatiivitarttuvilleen
Monikon allatiivitarttuvillensaEssiivitarttuvana
EssiivitarttuvananiEssiivitarttuvanasi
EssiivitarttuvanammeEssiivitarttuvananne
EssiivitarttuvanaanEssiivitarttuvanansa
Monikon essiivitarttuvinaMonikon essiivitarttuvinani
Monikon essiivitarttuvinasiMonikon essiivitarttuvinamme
Monikon essiivitarttuvinanneMonikon essiivitarttuvinaan
Monikon essiivitarttuvinansaTranslatiivitarttuvaksi
TranslatiivitarttuvakseniTranslatiivitarttuvaksesi
TranslatiivitarttuvaksemmeTranslatiivitarttuvaksenne
TranslatiivitarttuvakseenTranslatiivitarttuvaksensa
Monikon translatiivitarttuviksiMonikon translatiivitarttuvikseni
Monikon translatiivitarttuviksesiMonikon translatiivitarttuviksemme
Monikon translatiivitarttuviksenneMonikon translatiivitarttuvikseen
Monikon translatiivitarttuviksensaMonikon instruktiivitarttuvin
AbessiivitarttuvattaAbessiivitarttuvattani
AbessiivitarttuvattasiAbessiivitarttuvattamme
AbessiivitarttuvattanneAbessiivitarttuvattaan
AbessiivitarttuvattansaMonikon abessiivitarttuvitta
Monikon abessiivitarttuvittaniMonikon abessiivitarttuvittasi
Monikon abessiivitarttuvittammeMonikon abessiivitarttuvittanne
Monikon abessiivitarttuvittaanMonikon abessiivitarttuvittansa
Monikon komitatiivitarttuvineMonikon komitatiivitarttuvineni
Monikon komitatiivitarttuvinesiMonikon komitatiivitarttuvinemme
Monikon komitatiivitarttuvinenneMonikon komitatiivitarttuvineen
Monikon komitatiivitarttuvinensaKomparatiivitarttuvampi
SuperlatiivitarttuvinMonikon akkusatiivitarttuvat
Monikon akkusatiivitarttuvaniMonikon akkusatiivitarttuvasi
Monikon akkusatiivitarttuvammeMonikon akkusatiivitarttuvanne
Monikon akkusatiivitarttuvansaAkkusatiivitarttuvani
AkkusatiivitarttuvasiAkkusatiivitarttuvamme
AkkusatiivitarttuvanneAkkusatiivitarttuvansa