| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | jalkapoimuvampyyrit | Genetiivi | jalkapoimuvampyyrin |
| Monikon genetiivi | jalkapoimuvampyyrien | Monikon genetiivi | jalkapoimuvampyyreiden |
| Monikon genetiivi | jalkapoimuvampyyreitten | Partitiivi | jalkapoimuvampyyria |
| Monikon partitiivi | jalkapoimuvampyyreita | Monikon partitiivi | jalkapoimuvampyyreja |
| Inessiivi | jalkapoimuvampyyrissa | Monikon inessiivi | jalkapoimuvampyyreissa |
| Elatiivi | jalkapoimuvampyyrista | Monikon elatiivi | jalkapoimuvampyyreista |
| Illatiivi | jalkapoimuvampyyriin | Monikon illatiivi | jalkapoimuvampyyreihin |
| Adessiivi | jalkapoimuvampyyrilla | Monikon adessiivi | jalkapoimuvampyyreilla |
| Ablatiivi | jalkapoimuvampyyrilta | Monikon ablatiivi | jalkapoimuvampyyreilta |
| Allatiivi | jalkapoimuvampyyrille | Monikon allatiivi | jalkapoimuvampyyreille |
| Essiivi | jalkapoimuvampyyrina | Monikon essiivi | jalkapoimuvampyyreina |
| Translatiivi | jalkapoimuvampyyriksi | Monikon translatiivi | jalkapoimuvampyyreiksi |
| Monikon instruktiivi | jalkapoimuvampyyrein | Abessiivi | jalkapoimuvampyyritta |
| Monikon abessiivi | jalkapoimuvampyyreitta | Monikon akkusatiivi | jalkapoimuvampyyrit |