| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | fauvismit | Genetiivi | fauvismin |
| Monikon genetiivi | fauvismien | Partitiivi | fauvismia |
| Monikon partitiivi | fauvismeja | Inessiivi | fauvismissa |
| Monikon inessiivi | fauvismeissa | Elatiivi | fauvismista |
| Monikon elatiivi | fauvismeista | Illatiivi | fauvismiin |
| Monikon illatiivi | fauvismeihin | Adessiivi | fauvismilla |
| Monikon adessiivi | fauvismeilla | Ablatiivi | fauvismilta |
| Monikon ablatiivi | fauvismeilta | Allatiivi | fauvismille |
| Monikon allatiivi | fauvismeille | Essiivi | fauvismina |
| Monikon essiivi | fauvismeina | Translatiivi | fauvismiksi |
| Monikon translatiivi | fauvismeiksi | Monikon instruktiivi | fauvismein |
| Abessiivi | fauvismitta | Monikon abessiivi | fauvismeitta |
| Monikon akkusatiivi | fauvismit |