| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | palailen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | palailet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | palailee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | palailemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | palailette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | palailevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | palailin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | palailit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | palaili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | palailimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | palailitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | palailivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | palailisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | palailisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | palailisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | palailisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | palailisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | palailisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | palaile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | palailkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | palailkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | palailkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | palailkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | palaillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | palaillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | palaillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | palaillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | palaillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | palaillevat | | |