| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kodifioinnit | Genetiivi | kodifioinnin |
| Monikon genetiivi | kodifiointien | Partitiivi | kodifiointia |
| Monikon partitiivi | kodifiointeja | Inessiivi | kodifioinnissa |
| Monikon inessiivi | kodifioinneissa | Elatiivi | kodifioinnista |
| Monikon elatiivi | kodifioinneista | Illatiivi | kodifiointiin |
| Monikon illatiivi | kodifiointeihin | Adessiivi | kodifioinnilla |
| Monikon adessiivi | kodifioinneilla | Ablatiivi | kodifioinnilta |
| Monikon ablatiivi | kodifioinneilta | Allatiivi | kodifioinnille |
| Monikon allatiivi | kodifioinneille | Essiivi | kodifiointina |
| Monikon essiivi | kodifiointeina | Translatiivi | kodifioinniksi |
| Monikon translatiivi | kodifioinneiksi | Monikon instruktiivi | kodifioinnein |
| Abessiivi | kodifioinnitta | Monikon abessiivi | kodifioinneitta |
| Monikon akkusatiivi | kodifioinnit |