Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈhæpeæˌrɑŋːɑistus]
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohäpeärangaistuksetGenetiivihäpeärangaistuksen
Monikon genetiivihäpeärangaistustenMonikon genetiivihäpeärangaistuksien
PartitiivihäpeärangaistustaMonikon partitiivihäpeärangaistuksia
InessiivihäpeärangaistuksessaMonikon inessiivihäpeärangaistuksissa
ElatiivihäpeärangaistuksestaMonikon elatiivihäpeärangaistuksista
IllatiivihäpeärangaistukseenMonikon illatiivihäpeärangaistuksiin
AdessiivihäpeärangaistuksellaMonikon adessiivihäpeärangaistuksilla
AblatiivihäpeärangaistukseltaMonikon ablatiivihäpeärangaistuksilta
AllatiivihäpeärangaistukselleMonikon allatiivihäpeärangaistuksille
EssiivihäpeärangaistuksenaMonikon essiivihäpeärangaistuksina
TranslatiivihäpeärangaistukseksiMonikon translatiivihäpeärangaistuksiksi
Monikon instruktiivihäpeärangaistuksinAbessiivihäpeärangaistuksetta
Monikon abessiivihäpeärangaistuksittaMonikon akkusatiivihäpeärangaistukset