| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | häpeärangaistukset | Genetiivi | häpeärangaistuksen |
| Monikon genetiivi | häpeärangaistusten | Monikon genetiivi | häpeärangaistuksien |
| Partitiivi | häpeärangaistusta | Monikon partitiivi | häpeärangaistuksia |
| Inessiivi | häpeärangaistuksessa | Monikon inessiivi | häpeärangaistuksissa |
| Elatiivi | häpeärangaistuksesta | Monikon elatiivi | häpeärangaistuksista |
| Illatiivi | häpeärangaistukseen | Monikon illatiivi | häpeärangaistuksiin |
| Adessiivi | häpeärangaistuksella | Monikon adessiivi | häpeärangaistuksilla |
| Ablatiivi | häpeärangaistukselta | Monikon ablatiivi | häpeärangaistuksilta |
| Allatiivi | häpeärangaistukselle | Monikon allatiivi | häpeärangaistuksille |
| Essiivi | häpeärangaistuksena | Monikon essiivi | häpeärangaistuksina |
| Translatiivi | häpeärangaistukseksi | Monikon translatiivi | häpeärangaistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | häpeärangaistuksin | Abessiivi | häpeärangaistuksetta |
| Monikon abessiivi | häpeärangaistuksitta | Monikon akkusatiivi | häpeärangaistukset |