| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puolanajokoirat | Genetiivi | puolanajokoiran |
| Monikon genetiivi | puolanajokoirien | Partitiivi | puolanajokoiraa |
| Monikon partitiivi | puolanajokoiria | Inessiivi | puolanajokoirassa |
| Monikon inessiivi | puolanajokoirissa | Elatiivi | puolanajokoirasta |
| Monikon elatiivi | puolanajokoirista | Illatiivi | puolanajokoiraan |
| Monikon illatiivi | puolanajokoiriin | Adessiivi | puolanajokoiralla |
| Monikon adessiivi | puolanajokoirilla | Ablatiivi | puolanajokoiralta |
| Monikon ablatiivi | puolanajokoirilta | Allatiivi | puolanajokoiralle |
| Monikon allatiivi | puolanajokoirille | Essiivi | puolanajokoirana |
| Monikon essiivi | puolanajokoirina | Translatiivi | puolanajokoiraksi |
| Monikon translatiivi | puolanajokoiriksi | Monikon instruktiivi | puolanajokoirin |
| Abessiivi | puolanajokoiratta | Monikon abessiivi | puolanajokoiritta |
| Monikon akkusatiivi | puolanajokoirat |