| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puolanvinttikoirat | Genetiivi | puolanvinttikoiran |
| Monikon genetiivi | puolanvinttikoirien | Partitiivi | puolanvinttikoiraa |
| Monikon partitiivi | puolanvinttikoiria | Inessiivi | puolanvinttikoirassa |
| Monikon inessiivi | puolanvinttikoirissa | Elatiivi | puolanvinttikoirasta |
| Monikon elatiivi | puolanvinttikoirista | Illatiivi | puolanvinttikoiraan |
| Monikon illatiivi | puolanvinttikoiriin | Adessiivi | puolanvinttikoiralla |
| Monikon adessiivi | puolanvinttikoirilla | Ablatiivi | puolanvinttikoiralta |
| Monikon ablatiivi | puolanvinttikoirilta | Allatiivi | puolanvinttikoiralle |
| Monikon allatiivi | puolanvinttikoirille | Essiivi | puolanvinttikoirana |
| Monikon essiivi | puolanvinttikoirina | Translatiivi | puolanvinttikoiraksi |
| Monikon translatiivi | puolanvinttikoiriksi | Monikon instruktiivi | puolanvinttikoirin |
| Abessiivi | puolanvinttikoiratta | Monikon abessiivi | puolanvinttikoiritta |
| Monikon akkusatiivi | puolanvinttikoirat |