| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | putreskiinit | Genetiivi | putreskiinin |
| Monikon genetiivi | putreskiinien | Partitiivi | putreskiinia |
| Monikon partitiivi | putreskiineja | Inessiivi | putreskiinissa |
| Monikon inessiivi | putreskiineissa | Elatiivi | putreskiinista |
| Monikon elatiivi | putreskiineista | Illatiivi | putreskiiniin |
| Monikon illatiivi | putreskiineihin | Adessiivi | putreskiinilla |
| Monikon adessiivi | putreskiineilla | Ablatiivi | putreskiinilta |
| Monikon ablatiivi | putreskiineilta | Allatiivi | putreskiinille |
| Monikon allatiivi | putreskiineille | Essiivi | putreskiinina |
| Monikon essiivi | putreskiineina | Translatiivi | putreskiiniksi |
| Monikon translatiivi | putreskiineiksi | Monikon instruktiivi | putreskiinein |
| Abessiivi | putreskiinitta | Monikon abessiivi | putreskiineitta |
| Monikon akkusatiivi | putreskiinit |