| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | puritanismit | Genetiivi | puritanismin |
| Monikon genetiivi | puritanismien | Partitiivi | puritanismia |
| Monikon partitiivi | puritanismeja | Inessiivi | puritanismissa |
| Monikon inessiivi | puritanismeissa | Elatiivi | puritanismista |
| Monikon elatiivi | puritanismeista | Illatiivi | puritanismiin |
| Monikon illatiivi | puritanismeihin | Adessiivi | puritanismilla |
| Monikon adessiivi | puritanismeilla | Ablatiivi | puritanismilta |
| Monikon ablatiivi | puritanismeilta | Allatiivi | puritanismille |
| Monikon allatiivi | puritanismeille | Essiivi | puritanismina |
| Monikon essiivi | puritanismeina | Translatiivi | puritanismiksi |
| Monikon translatiivi | puritanismeiksi | Monikon instruktiivi | puritanismein |
| Abessiivi | puritanismitta | Monikon abessiivi | puritanismeitta |
| Monikon akkusatiivi | puritanismit |