| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lauantaimakkarat | Genetiivi | lauantaimakkaran |
| Monikon genetiivi | lauantaimakkaroiden | Monikon genetiivi | lauantaimakkaroitten |
| Partitiivi | lauantaimakkaraa | Monikon partitiivi | lauantaimakkaroita |
| Inessiivi | lauantaimakkarassa | Monikon inessiivi | lauantaimakkaroissa |
| Elatiivi | lauantaimakkarasta | Monikon elatiivi | lauantaimakkaroista |
| Illatiivi | lauantaimakkaraan | Monikon illatiivi | lauantaimakkaroihin |
| Adessiivi | lauantaimakkaralla | Monikon adessiivi | lauantaimakkaroilla |
| Ablatiivi | lauantaimakkaralta | Monikon ablatiivi | lauantaimakkaroilta |
| Allatiivi | lauantaimakkaralle | Monikon allatiivi | lauantaimakkaroille |
| Essiivi | lauantaimakkarana | Monikon essiivi | lauantaimakkaroina |
| Translatiivi | lauantaimakkaraksi | Monikon translatiivi | lauantaimakkaroiksi |
| Monikon instruktiivi | lauantaimakkaroin | Abessiivi | lauantaimakkaratta |
| Monikon abessiivi | lauantaimakkaroitta | Monikon akkusatiivi | lauantaimakkarat |