| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | levynkannet | Genetiivi | levynkannen |
| Monikon genetiivi | levynkansien | Partitiivi | levynkantta |
| Monikon partitiivi | levynkansia | Inessiivi | levynkannessa |
| Monikon inessiivi | levynkansissa | Elatiivi | levynkannesta |
| Monikon elatiivi | levynkansista | Illatiivi | levynkanteen |
| Monikon illatiivi | levynkansiin | Adessiivi | levynkannella |
| Monikon adessiivi | levynkansilla | Ablatiivi | levynkannelta |
| Monikon ablatiivi | levynkansilta | Allatiivi | levynkannelle |
| Monikon allatiivi | levynkansille | Essiivi | levynkantena |
| Monikon essiivi | levynkansina | Translatiivi | levynkanneksi |
| Monikon translatiivi | levynkansiksi | Monikon instruktiivi | levynkansin |
| Abessiivi | levynkannetta | Monikon abessiivi | levynkansitta |
| Monikon akkusatiivi | levynkannet |