| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | matematiikka | |
| Monikko | paraboloidit | Genetiivi | paraboloidin |
| Monikon genetiivi | paraboloidien | Partitiivi | paraboloidia |
| Monikon partitiivi | paraboloideja | Inessiivi | paraboloidissa |
| Monikon inessiivi | paraboloideissa | Elatiivi | paraboloidista |
| Monikon elatiivi | paraboloideista | Illatiivi | paraboloidiin |
| Monikon illatiivi | paraboloideihin | Adessiivi | paraboloidilla |
| Monikon adessiivi | paraboloideilla | Ablatiivi | paraboloidilta |
| Monikon ablatiivi | paraboloideilta | Allatiivi | paraboloidille |
| Monikon allatiivi | paraboloideille | Essiivi | paraboloidina |
| Monikon essiivi | paraboloideina | Translatiivi | paraboloidiksi |
| Monikon translatiivi | paraboloideiksi | Monikon instruktiivi | paraboloidein |
| Abessiivi | paraboloiditta | Monikon abessiivi | paraboloideitta |
| Monikon akkusatiivi | paraboloidit |